Општина Кисела Вода на семејствата кои имаат принова и се со адреса на живеење на нејзината територија им додели нови 53 ваучери.
 
ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на изминатата седмица санкционираа 331 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
 

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Од ЈП Водовод и Канализација – Скопје информираат дека водата во главниот град е безбедна и квалитетна за пиење.
 
Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат и Државниот инспекторат за труд беа преземeни мерки и активности за контрола во седум угостителски објекти во Скопје.
 

Исчистена депонијата во Злокуќани

Со соодветна механизација, Општина Карпош исчисти уште една дива депонија на територија на Карпош, во околината на Злокуќани, кај напуштеното фудбалско игралиште. На оваа локација со години се фрлал отпад од страна на населението.Тука често се палеа и огнови на отворено, со што дополнително се придонесуваше кон зголемување на аерозагадувањето.
 

Општина Бутел набавува метларка за одржување на улиците

Преку проектот за подобрување на општински услугите на Меѓународната банка за обнова и развој, Општина Бутел ќе набави метларка, пишува во јавниот оглас, објавен на веб страната на општината.
 
Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна гаража на „Никофон“.
 
По барање на Општина Центар, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска извршија сечење на 14 целосно суви јапонски цреши од едната страна на улицата Максим Горки. 
 

Општина Карпош со мерки за намалување на загадувањето

Со   усвојување на Одлуките за одобрување на финансиски средства на проекти  од областа за заштита на животната средина , природата и енергетската ефикасност, на денешната седница на Советот на Општина Карпош, локалната самоуправа дополнително презема мерки за намалување на загадувањето и  подобрување на амбиенталниот воздух.
 
Градот Скопје и јавните градски претпријатија се подготвени за претстојната зима и зимското одржување на улиците што се во нивна надлежност, информираат од градот.
 

КАЖИ НЕ на пластичните кеси!

Со активности во основните училишта во Општина Гази Баба, здружението ЕКОЅВОН го започна проектот КАЖИ НЕ на пластичните кеси!
 
Пред Споменикот на Првоборецот Периша Савелиќ-Самсон во Ново маало во Скопје денеска цвеќиња положија делегации на Град Скопје, Градскиот одбор на Сојузот на борците, амбасадорката на Црна Гора и градоначалникот на Подгорица, Иван Вуковиќ.
 
Градинката “Калинка” во Железара е целосно реконструирана и проширена за дополнителни три занимални, од кои една ќе биде наменета за јасли група.
 

Ново зеленило во Карпош 3 и Нерези

 Општина Карпош засади нови украсни растенија во населбата Нерези, на потегот меѓу улиџите „Козле“ 8 и 10, информираат од општината.
 
ИНСТРУМЕНТИТЕ НА МОИТЕ ПРЕДЦИ-2019 е наслов на новата манифестација, фестивал и натпревар наменет за деца до 17 години.
 
Денеска Општина Аеродром ја посетија основци од неколку европски држави, кои преку програмата „Еразмус плус“, престојуваат во Скопје.
 
Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 271 возило од јавните површини. 
 
Од „Виадукт трејд” известуваат дека се почнува со изведување геодетско снимање на дел од бул. 8  Септември од крстосницата со бул. Илинден до крстосницата со бул. Митрополит Теодосиј Гологанов, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај, во времетраење од 4 (четири) дена.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.