Господине Заев, гледајте си рекетот. Повеќе се снаоѓате во криминалот отколку во историјата.
 
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 29-годишен скопјанец поради основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Тешка кражба од член 236 став 2 и Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста по член 383 став 2 во врска со став 1, како и за истото кривично дело по став 1 од Кривичниот законик, А судија на пртходна постапка му одреди притвор од 30 дена.
 
Начелно постигнат е консензус и согласност дека процесот на дисперзија на програмата за третман и превенција на зависности од дневниот Центар во Кисела Вода, во поликлиниките во Аеродром, Ченто, Бардовци и во болницата „8 Септември“, треба да продолжи на територијата на цело Скопје, изјави за МИА, Христијан Јанкулоски, долгогодишен експерт за политика за дроги.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави дека многу често и подолго време јавно говори за злоупотребата на историјата во политички цели и оти поранешната власт преку обидот за антиквизација успеа да ја скара земјава со сите соседи и цела деценија да ја држат во изолација.
 
Северна Македонија и Народна Република Кина имаат добри билатерални односи, во изминатите две години забележан е напредок во соработката, особено во областа на економијата, образованието и културата, беше заклучено на пријателската средба меѓу премирот Зоран Заев и амбасадорката на НР Кина, Јин Лисјен, која го завршува мандатот во земјава.
 

МВР достави одговор до АВМУ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја известува јавноста дека Министерството за внатрешни работи достави одговор во врска со барањето за информација дали лицето Бојан Јовановски било обезбедувано од ова министерство како сопственик на 1 ТВ.
 
Во трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје денеска се отвори штанд на проектот „Мој ДДВ“, преку кој на граѓаните им се враќа 15 отсто од пресметаниот ДДВ, на кој  фискална сметка скенираше и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.
 

Успешен „Пивофест“ со илјадници посетители

Големата, 17-та по ред, летна манифестација „Пивофест“ во Прилеп успешно се одржа и заврши во раните утрински часови. Помина во добра атмосфера, сигурно и безбедно за сите учесници и за илјадниците посетители во четирите фестивалски дена. Задоволни сме од организацијата, од учесниците и од сите содржини што им ги понудивме на посетителите, заедно со новините на овој „Пивофест“, истакнаа организаторите на големиот Фестивал на добрата голтка пенлив пијалак и вкусна скара, по заавршувањето кое беше во раните утрински часови.
 
Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ.
 
Околу 900 дивоградби во општина Карбинци се уште чекаат да  бидат легализирани. Градоначалникот на општината Јордан Насев вели дека постапката е забавена поради недоволната екипираност на локалната самоуправа, во која работи само една комисија со еден архитект.
 

Заев на одмор во Охрид и во Грција

 Повеќемина членови на Владата на Република Северна Македонија  дел од годишниот одмор ќе го искористат во првите десеттина дена од август, се наведува во соопштението од владината прес-служба.
 
Општина Крива Паланка доби 2.850.000 денари од Биро за регионален развој за изградба на канализација, одведување отпадни води во село Конопница и изработка на техничка документација за локален патен правец  во Варовиште.
 
 Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од Обвинителството.
 
Студенти-членови на Младински образовен форум, со поддршка на Општина Карпош и Државен студентски дом Скопје – Скопје, спроведоа акција за реставрирање на спортското игралиште во дворот на студентскиот дом „Гоце Делчев“.
 
Во наредните седум дена, 50 деца од Шведска, Германија, Австрија, Данска, Хрватска, Швајцарија и други земји ќе имаат можност заедно да учат, другаруваат и да ја запознат македонската историја, традиција, култура и јазик.
 
Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со првоосомничениот и второосомничениот.
 
 Светската банка и одобри 40 милиони долари на Србија во рамките на проектот “Олеснување на трговијата и транспортот”, чија цел е намалување на времето на задржување на граничните премини. Тоа е регионален проект во кој, покрај Србија, се вклучени и Северна Македонија и Албанија, а вкупната вредност на заемот на Светската банка за сите три земји изнесува 90 милиони долари, изјави српската министерката за градежништво, сообраќај и инфраструктура Зорана Михајловиќ.
 
 Последните анализи спроведени од Центарот за јавно здравје во Охрид покажуваат дека водата во Охридското Езеро е безбедна за капење, спорт и рекреација.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.