All for Joomla All for Webmasters
facebook twitter google+ linkedin pinterest ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Изминатите два дена овде во Брисел имавме исклучително значајни и корисни средби за ВМРО-ДПМНЕ но и за Република Македонија, бидејќи практично ги запознавме нашите соговорници за вистинската и реалната ситуација во Република Македонија, за она кое што е вистинска реалност за Република Македонија но и за сите граѓани на Република Македонија.
 
Македонските спортисти за учевство на светските летни олимписки игри на Специјалната олимпијада, што се одржуваат од 8 до 22 март во Абу Даби, добија финансиска поддршка од Цементарница УСЈЕ.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Во просториите на општинската организација на Црвениот крст во Кичево денеска беа доделени благодарници и плакети на крводарителите кои во 2018 година се покажале со својата хуманост.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Државната  изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река.
 
Изминативе години државава, Министерството за одбрана и Воената академија „Генерал Михајло Апостолски„ – Скопје, посветија внимание на проблемот со пожарите на кои се пристапи на инвентивен и научен начин, истакна денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска на работилницата од проектот  ASPires кој претставува напреден концепт на систем за рано откривање и превенција на шумски пожари.
 
Од 56 контролирани возила за превоз во општините Велес, Кавадарци и Неготино, девет биле неисправни. Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски денеска информираше дека вчера, полициски службеници од СВР Велес извршиле контрола на техничка исправност и оптовареност на возила што вршат јавен превоз на патници (автобуси и такси возила) на подрачјето на СВР Велес.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Со првиот пролетен турнус  за засадување цвеќе на јавните површини во Крива Паланка се засадени две илјади цвеќиња, љубичици. Активноста ја реализираа вработените во секторот Паркови и зеленило на јавното претпријатие „Комуналец“, а цвеќе е засадено во градскиот парк, на хортикултурно уредени површини во општината и на новите озеленети делови покрај магистралниот пат А2.    
 
Поради најсовремената пречистителна станица што лани ја доби Прилеп, и процесот на гасификација што е во напредна фаза, како и набавката на четири нови автобуси на метан, поставувањето мерна станица и селекцијата на отпадот со што Прилеп е прв во Македонија, општината го доби признанието за најеколошка во 2018 година на конкурсот на компанијата „Пакомак“, нагласи денеска прилепскиот градоначалник Илија Јованоски за доделувањето на ова престижно признание кое градот го сфаќа како голема обврска.
 
Денес е светскиот ден на луѓето со Даунов синдром, а прв пат е обележан во Сингапур во 2006-та година.
 
Михаил Трендафилов – Нанче од Граѓанско-демократската унија и официјално ја поднесе кандидатурата за учество на вонредните избори за градоначалничкото место во Охрид.
 
Полска ја поддржува евро-атлантските интеграции на Република Северна Македонија, а полскиот Парламент наскоро ќе го ратификува Протоколот за прием на земјата во НАТО, било истакнато на денешната средба во Владата на премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Парламентот на Полска, Ришард Терлечки.
 
Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџовски денеска пред Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција изјави дека имал службени обврски и не може да каже зошто.
 
Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Кристос Спирцис вели дека таблите на патиштата во Грција со новото име на земјава ќе бидат поставени, но не прецизира кога тоа ќе биде направено. Онаму каде што, како што рече, ќе треба да се покаже насоката кон некој град ќе остане таблата со името на тој град.
 
ДИК ја почна седницата на која треба да утврди  дали кандидатурите за претстојните претседателски избори се регуларни и согласно законот откако веќе се поднесени оние на кандидатите на СДСМ и коалицијата, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и на албанската опозиција, Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река.
 
Во текот на изминатата недела (од 11 март до 17 март), регистрирани се седум смртни случаи од компликации од грип, два од кои со датум на смрт во претходните две недели. Се работи за три лица од Скопје, две од Кичево и по едно лице од Ресен и Валандово. Возраста на починатите се движи од 37-82 години. Кај пет лица е утврдена претходна хронична болест, односно постоење на ко-морбидитет. Кај 43 отсто од починатите потврден е А(H1pdm) вирусот на грип, се наведува во извештајот што попладнево го објави Институтот за јавно здравје.
 
Интензивирање на соработката, заедничко учество во регионални проекти во делот на патната и железничката инфраструктура, олеснувањето на протокот на луѓе и стоки,  разгледување на можностите за нови авио линии помеѓу Северна Македонија и Грција, биле теми на разговор меѓу министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Кристос Спирцис. Ова, како што оценија тие по средбата, е визија чија реализација е значајна, не само за развојот на двете земји, туку и за регионот воопшто.
 
Министерството за труд и социјална политика смета дека мерката за додадок за трето дете не ги дава посакуваните резултати во зголемувањето на наталитетот. Според податоците, велат од МТСП, наталитетот во Македонија во 2010 година бил 11,8, а во 2017 година 10,5 проценти.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.