Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, одржа средба со новата вонредна и ополномоштена амбасадорка на Германија, Анке Гизеле Холштајн, која во оваа пригода ги предаде копиите на акредитивните писма.
 

Во Хрватска 69 нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани 69 нови случаи на коронавирус, што е нешто помал број отколку во последните денови.
 
Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборната единица 3, денеска беше во посета на спомен-куќата на Кочо Рацин, еден од најголемите македонски револуционери и основоположник на модерната македонска поезија и литература.
 

Се одложува „Галичка свадба“

Советот на Месна заедница Галичник донесе одлука да го одложи одржувањето на манифестацијата „Галичка свадба“, која традиционално се одржува кон средината на јули, за време на верскиот празник Петровден.
 
Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборната единица 2 денеска го посети Бутел и манастирот Св. Никола од каде што ги повика граѓаните да ги посетуваат убавините на Македонија, а исто така ги повика граѓаните на 15 јули да излезат и гласаат за број 14 и обновата на Македонија со што и се обврза на повеќе средства од буџетот за културата и културните наследства на Македонија.
 
Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, потенцираше дека ќе бидат преземени потребните мерки за соодветно распоредување на полициските службеници, во насока на обезбедување на максимална покриеност на територијата на целата држава на изборниот ден.
 

Том Хенкс: Ако не носите маска, нема да ве почитувам

Актерот Том Хенкс (63) нема голема почит кон оние што не носат маски деновиве и не се придржуваат кон епидемиолошките мерки во борбата против коронавирус.
 
Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите случаи денеска во Грција.
 
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје - 63, Куманово - 4, Дебар - 6, Штип - 4, Прилеп - 2, Тетово - 14, Струга - 6, Велес - 2, Битола - 1, Охрид - 4, Гостивар - 12, Свети Николе - 1 и Кичево - 1.
 
Општина Аеродром набави комплетно нова спортска опрема и спортска облека за сите осум основни училишта на нејзината територија.
 
Шкотскиот актер oд „Странец“ (Outlander), кој претходно бил на аудиција за да го глуми тајниот агент 007 во 2006 година, но загубил од Даниел Крејг, сега води во најновата анкета во која одговараа речиси 80.000 фанови ширум светот. Резултатите покажуваат дека 30 отсто од тие што гласале сакаат тој да ја преземе функцијата 007.
 
Внуката на американскиот претседател, Мери Трамп, пишува во својата книга дека Доналд Трамп е токсичен, чуден и мамењето е неговиот начин на живеење, и дека  го омаловажувал својот татко кога почнал да страда од Алцхајмерова болест, се вели во мемоарите објавени во понеделникот.
 
Германија се приближува до одлучувањето дали да ги продолжи правилата за вработување нискоквалификувана работна сила од Западен Балкан.
 
Амбасадорката на Велика Британија во Подгорица, Алисон Кемп, рече дека минувач кашлалал во нејзиниот правец додека била на улица.
 
Во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир првпат по четири децении се реновирани двете гинеколошки операциони сали. Станува збор за реконструкција на простор на површина од 420 м2, со целосно реновирање на двете постојни гинеколошки оперативни сали и воведување централен довод на гасови, како и целосно реновирање на одделот за реанимација и интензивно лекување, во вредност од 86.061.823 денари.
 

Недостиг на лекови против ХИВ поради коронавирусот

Повеќе од 70 земји предупредуваат дека се во опасност да останат без лекови против ХИВ поради пандемијата на коронавирус, се вели во студијата спроведена од Светската здравствена организација.
 
Спасувачите во југозападниот дел на Јапонија продолжуваат со трката против времето за да ги спасат жителите заробени на места погодени од големите поплави и лизгање на земјиштето во кои загинаа речиси 50 луѓе досега, а десетина луѓе се сметаат за исчезнати.
 
Синоќа во атарот на селото Стојаково полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи и миграција- Југ при Бирото за јавна безбедност забележале товарно возило со скопски регистарски ознаки, кое се движело по земјен пат од селото Стојаково кон регионалниот пат Гевгелија – Богданци.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.