Стеф Кари најави дека ќе игра на Олимписките игри

После дебаклот на Светското кошаркарско првенство во Кина, јасно е дека Американците ќе бараат одмазда, а прв чекор кон тоа е најавата на Стеф Кари дека сака да игра на олимпискиот турнир следната година во Токио.
 
ВМРО-ДПМНЕ како и за се останато, доцни со денови, месеци и години. И денеска од белиот дворец се шират лаги, невистини и дезинформации.
 
Швајцарскиот систем за учење преку работа, кој се спроведува преку 15 години денеска во Берн им беше презентиран на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и министерот за образование и наука Арбр Адеми.
 

Синот на Шевченко може да бира меѓу четири репрезентации

Синот на некогашниот украински фудбалер Андриј Шевченко, Кристијан, кој има 12 години, тренира фудбал во академијата на Челзи, а има привилегија да бира за која земја ќе настапува. 
 

Изложба на електрични и хибридни возила во Карпош

Во знак на одбележување на Европската недела на мобилност, Општина Карпош денеска во комплексот на техничките факултети организираше настан „Електромобилност 2.0“, на кој беа изложени електрични и хибридни возила, и други алтернативни превозни средства.
 

Вечерва сите навиваме за Турција

Од натпреварот помеѓу Турција и Финска кој почнува во 20:30 часот, зависи дали македонската одбојкарска репрезентација ќе се пласира во осминафиналето на Европското првенство.
 
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со поранешни министри и пратеници од Данска, кои се во посета на Република Северна Македонија.
 
Вистината е дека Крадоначалникот Петре Шилегов е човекот кој веќе никој сериозно не го сфаќа. Шилегов лажеше пред две години кога ветуваше експресно чист воздух, лаже и сега.
 
Борбата против аерозагадувањето мора да биде општествена, да се води низ институциите, но и секој од нас поединечно е должен да даде свој придонес, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на НВО Отворениот ден за иницијативи на граѓанските организации во насока на консултација околу Програмата против аерозагадување 2020, што се одржа во Владата.
 
Штипските институции и угостители се подготвени за манифестацијата „Пастрамајлијада“, што ќе се одржи викендов на старата локација, односно на улицата кај новата Пошта и Градскиот стадион. Угостителите и локалните институции денеска имаа средба, на која се договараа детали за успешно организирање на штипската  „Пастрамјалијада“. Новина е што годинава пастрамајлијата на штандовите ќе се продава поскапо за 30 денари или цената ќе биде унифицирана и ќе изнесува 150 денари, а причината е да се задржи препознатливиот вкус на овој гурмански бренд.
 
Таксист од Кавадарци нападнал негов колега од Неготино. Неготинецот се здобил со повреди. Оваа информација за МИА ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.
 
Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, познато како предмет „Монструм“ на СЈО, продолжува на 4 октомври, откако на денешното рочиште беа сослушани 25 снимени разговори.
 
Вицепремиерот Бујар Османи, како што вели, е сериозен оптимист и очекува дека „на 15 октомври ќе започнеме преговори со Европската унија“.
 
Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Исто така, рече дека ќе ја плати казната што му била изречена од МВР за зборување на мобилен телефон додека вози, посочувајќи дека тој би можел да ги предводи двете кампањи – првата, за употреба на албанскиот јазик и втората, за почитување на забраната за зборување на мобилен телефон додека се управува моторно возило.
 

Продолжен притворот за Јанева за уште 30 дена

Кривичниот суд денеска и го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за уште 30 дена.
 
Целата истрага за случајот Рекет е фарса која што трае со месеци. Случајот е пријавен уште во април, а Русковска обвинителството молчеше и не постапуваше цели три месеци. Дури откако скандалот беше обелоденет во медиумите, а целата јавност виде како со помош на продолжената рака на Заев, Катица Јанева се рекетирале бизнисмени, Русковска обвинителството се одважи да постапи.
 

Без вода дел од корисниците во Дебар Маало

ЈП Водовод и Канализација информира дека утре, поради дефект на улицата „Славка Недиќ 1“, ќе биде прекинато водоснабдување на дел корисниците на улицата „Дане Крапчев“ во скопско Дебар Маало.
 
Државата  ќе интервенира во лозарството, овие денови ќе се седне со лозарите за да се дизајнира најавената интервентна мерка, со цел да се извлече максимум. Ќе се има во предвид и дека во одредени предели поради сушата приносите се намалени 20 до 30 отсто. Ова го изјави денеска министерот за земјоделство Трајан Димковски во Росоман.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.