All for Joomla All for Webmasters
Сите зимски тераси на кафулињата и рестораните на улица Аминта Трети или поранешна улица Ленинова ќе се уриваат бидејќи се нелегални.
 

Без вода утре делови од општина Центар

Поради отстранување  дефект   утре ќе има времен прекин на водоснабдувањето на ул. „50-та дивизија" бр. 27, дел од ул. „Јордан Мијалков" и објектот на Министерство за здравство во општина Центар, соопшти Регионалниот центар за справување со кризи на град Скопје.
 
Општина Центар ја доби правната битка во предметот заради кој во јули 2018 година дојде до блокирање на сметката на општината. Сега, врз основа на Решението од Врховниот суд на РМ, АД Пелагонија Гостивар треба да го врати целиот износ од вкупно 94.482.306 денари, информираат од општина Центар.
 

Без вода утре дел од Општина Центар

Ден од Општина Центар утре ќе остане без вода, поради дефект на водоводната мрежа.
 

Бесплатен паркинг во Центар за божикните празници

По повод претстојните божикни празници, од ЈП Паркинзи на Општина Центар информираат дека на 6 и 7 јануари 2019 година сите паркиралишта со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани на Република Македонија.
 
До Општина Центар досега нема доставено ниту проект ниту барање за издавање дозвола за градба на висококатница, но и да биде доставено такво барање тоа ќе биде одбиено, бидејќи планот за делот каде е планирана изградбата на висококатниците е под мораториум и се ревидира, како и триесеттина други планови во општината, изјави денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ.
 

Бесплатен паркинг на 1 и 2 јануари на паркиралиштата на ПОЦ

Сите паркиралишта со кои стопанисува јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) на 1 и 2 јануари ќе бидат бесплатни.
 

Поранешниот ресторан „Кај Злате“ го доби Црвен крст

Советот на Општина Центар денеска донесе одлука објектот на поранешниот ресторан „Кај Злате“, кој се наоѓа во населбата Пролет, да се даде на користење на Црвениот крст на Град Скопје.
 

Дел од општина Центар вечерва без вода

Корисниците од улиците „Рајко Жинзифов, „Борка Талевски" и една зграда на Партизанска бр.31 во општина Центар, вечерва од 19:30 часот ќе останат без вода за пиење.
 
Во текот на минатата недела на територија на Општина Центар со помош на трите специјални возила „пајак“ на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“-Скопје отстранети се 188 непрописно паркирани возила што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот, соопшти јавното претпријатие.
 

Утре без струја дел од улицата „50 Дивизија" во Центар

 Корисниците од улица „50 Дивизија" во општина Центар утре од девет до 16 часот нема да имаат струја.
 

Посебен сообраќаен режим утре во Центар

Министерството за внатрешни работи информира дека утре од 19 часот ќе биде организиран посебен сообраќаен режим во централното градско подрачје, поради протестен марш од плоштадот ВМРО до пред зградата на Владата на Република Македонија.
 

Без вода утре дел од корисниците во Центар

Од 8 часот утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од бул. „Кочо Рацин“ кај Црвен крст и бул. „Стив Наумов“ во општина Центар, соопштуваат од Регионалниот центар за управување со кризи.
 
„Донеси стар уред и земи ваучер со попуст за нов" е проектот на општина Центар и колективниот постапувач „Нула Отпад" од Скопје кој и оваа година успешно го спроведоа, а воедно доби и хуманитарен карактер.
 

Активирана зимската служба на Центар

Активирана е зимската служба на Општина Центар, а фунцкионира и Кризниот штаб. Во моментов, нема поголеми излевања на вода или натрупувања со снег, соопшти општина Центар.
 
Во Кинотека на Македонија вчера премиерно беше прикажан кусиот аматерски филм „Мојата порта", производ од неколку месечни интерактивни работилници за изработка на филм, на кои учествуваа ученици од сите основни училишта во општина Центар.
 
Советот на Општина Центар на седница одлучи да го продолжи мораториумот за градби на територија на општината, односно повторно ја донесе одлуката за запирање на спроведувањето на деталните урбанистички планови.
 

Претставени кумот и здравичарот за Бадник 2019

Сопственикot на фирмата „Белина" Љупче Николовски и резбар, потомок од познатата мијачка тајфа Мирчевци и инструктор по пливање Миливое Алексиевски, познат како Миле Сирма се новите кум и здравичар за Бадник 2019 година.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.