All for Joomla All for Webmasters
facebook twitter google+ linkedin pinterest Град Скопје денеска ја повика општина Сарај да постапи согласно законските надлежности во однос на дивите платформи на Матка.
 

Повеќе скопски села и населби утре без струја

Без електрична енергија утре од 8.30 до 9.30 часот ќе бидат дел од корисниците од улицата „Тодор Александров“, на потегот од Турската амбасада до улицата „Славејко Арсов“.
 

Осум сообраќајки во Скопје, загина пешак

Еден пешак загинал, три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а шест лица со лесни телесни повреди во осум сообраќајни незгоди од вкупно 13 што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Материјална штета е причините во четири сообраќајни незгоди.
 
Дел од корисниците од селата Бадар, Петровец, Чојлија, Катлановско Блаце, Кожле, населбата Катланово, објектите на патот за селото Огњаци и тунелот Катланово утре од 8:55 до 13 часот ќе останат без електрична енергија.
 

Делови од Кисела Вода и Центар утре без вода

Без водоснабдување утре од 10 часот ќе биде хотелот „Парк" и корисниците во околината на Градскиот парк и стадионот „Филип Втори", соопшти Регионалниот центар за управување со кризи-РЦУК.
 
Неколку средношколци попладнево се степаа во автобус број 5 на ЈСП кој сообраќал на булеварот „Теодосиј Гологанов" кон Центар, јавува МИА.
 
Возило во движење утринава околу 8 часот се запалило кај Старата железничка станица во близина на трговскиот центар „Рамстор мол".
 
Дел од булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“, на потегот од улицата „Ферид Бајрам“ до улицата „Боца Иванова“, денеска од 7 часот е затворен за сообраќај поради изведување градежни активности за асфалтирање на коловозот.
 
Дел од булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош", на потегот од улицата „Ферид Бајрам" до улицата „Боца Иванова", денеска од 7 часот е затворен за сообраќај поради изведување градежни активности за асфалтирање на коловозот.
 
Еден пешак се здобил со тешки телесни повреди, а пет лица со лесни телесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајни несреќи е причинета материјална штета.
 
 
Младешките желби и надежи за убав и среќен живот со партнерот со кој се заколнале на вечна љубов, за жал исчезнуваат по првиот шамар, кој жените го добиваат.
 
Град Скопје информира дека утре од 7 часот целосно ќе биде затворен за сообраќај дел од булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“, на потегот од улицата „Ферид Бајрам“ до улицата „Боца Иванова“ поради изведување градежни активности за асфалтирање на коловозот.
 
Јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје од јавни паркиралишта во 2018 година заработило 147.115.268 денари, што е за 11.686.703 денари повеќе во однос на 2017 година.  Омилен начин за плаќање паркинг на граѓаните на Скопје и натаму е плаќањето преку смс порака што се должи на едноставноста и брзината со која се реализира плаќањето.
 
Со првиот лет на авиокомпанијата „Виз ер“ од меѓународниот аеродром „Скопје“ до германски Баден-Баден денеска официјално беше одбележано воведувањето на две нови дестинации од скопскиот аеродром.
 
На веб – страницата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) денеска е објавен меѓународниот тендер за набавка на нископодни CNG автобуси.
 
Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска.
 
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, и уште две лица, за кои постои основано сомневање дека сториле кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување. Едно од лицата се сомничи и за кривично дело Бесправно градење. Тројцата изутрината беа приведени и изведени пред судија на претходна постапка.
 
Со изложбата „Портали“ Град Скопје ќе го одбележи Европскиот ден на уметничка креативност, како дел од проектот CreArt (Мрежа на градови за уметничко творештво).
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.