All for Joomla All for Webmasters
Со низа свечености денеска беше одбележана 74 годишнината од ослободувањето на Скопје.
 

Дали еколошки налепници ќе се лепат и на автобусите?

Градот Скопје во повеќе наврати информираше дека се превземаат нови 27 мерки за намалување на аерозагадувањето, како субвенции за печки на пелети, и за електрични тротинети и велосипеди, гасификација, субвенции за изградба на фасади...
 
Во Детскиот културен центар Карпош и оваа година традиционално се одржа манифестацијата посветена на предучилишните установи, а во чест на градот Скопје "Го градам мојот град" 2018.
 

Утре без струја повеќе населени места во Скопје

Заради  технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре ќе останат повеќе населени места во неколку скопски општини, соопшти РЦУК – Скопје, по добиено известување од „ЕВН Македонија“ АД.
 
Зоолошката градина во Скопје го поднови својот возен парк со електричен еко минибус наменет за прошетки на посетителите во зимскиот период.
 

Нема да поскапат билетите во ЈСП „Скопје"

Откако во јавноста беа пласирани информации за наводно поскапување на цената на билетите во ЈСП, со реакција се јави и директорот на претпријатието Кристијан Чушков, кој децидно ги отфрла тврдењата дека возењето со автобус во Скопје ќе поскапе.
 

Нема да поскапат билетите во ЈСП „Скопје“

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ нема да ги поскапи билетите за градски превоз, независно од порастот на цената на нафтените деривати.
 
По повод 74 години од ослободувањето на Скопје, „Арс Либрис“ вечер од 19 часот во книжарницата „Литература.мк“ ќе ја промовира монографијата „Скопје – Архитектурата како фотографска скулптура (1963-1990)“ од Ерина Богоева која содржи 80-ина фотографии.
 
Црвен крст на Град Скопје, со поддршка на Општинската организација на Црвен крст Карпош, по повод 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје организира крводарителска акција.
 

Две лица тешко повредени во сообраќајки во Скопје

Еден пешак и еден патник во автобус се здобиле со тешки телесни повреди, а осум лица се здобиле со полесни повреди во 14 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.
 
Проблемот со загаденоста на воздухот не е од вчера, туку е  повеќедецениски и за чие решавање е потребен сестран интегриран пристап, со реализација на голем број активности и мерки на краток, среден  и на  долг рок, пишува во реакцијата на Град Скопје на денешната прес-конференција на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, поврзана со предлогот за воведување систем на налепници при регистрацијата на возилата според нивното загадување.
 

Во парк во Чаир поставена чоколадна куќичка за деца

Во парк во Топанско поле, во општина Чаир, денеска беше промовирана детска едукативна инсталација со наслов „Приказна за Јованче и Марика, барајќи го патот до домот ја наоѓаат чоколадната куќичка“.
 
Се уште е во тек јавениот повик за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување електрични тротинети за 2018 година.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Нова поетска манифестација „Маџирмаалски поетски средби“ почнува на 13 декември во Скопје на која ќе бидат доделени една главна награда – „Маџирмаалски поетски бранови“ за годинава и две придружни награди за песни кои тематско-содржински треба да кореспондираат со заложбите за афирмација на урбаниот живот, навиките и традициите и во нив да е присутен мотив поврзан со Маџир Маало.    
 

Утре без струја делови од Студеничани и Сарај

Утре од 08:30 до 15 часот без струја ќе бидат потошувачите од селата кои гравитираат кон планината Китка: Алдинци, Драчевица, Цветово, Мала Река, Долно и Горно Количани, Пагаруша, Вртекица, Рамни Габер, Црвена Вода и Палиград, како и Прслап Китка и планинарски дом Караџица па се до Солунска Глава (општина Студеничани).
 

Без струја делови од Центар и Ѓорче Петров

Корисниците од дел од улицата „Македонска Преродба" во општина Ѓорче Петров утре од 9 до 11 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.
 
Во рамки на активностите за одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, денеска се одржаа поголем број на рекреативни и спортски манифестации кои се финансиски поддржани од Градот Скопје.
 
 Поради одржување на манифестациите  „Скопје на точак 2018" и атлетската трка „13 Ноември" ќе се воведе привремен сообраќаен режим на повеќе сообраќајници во различни периоди од денот.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.