All for Joomla All for Webmasters
Русите сметаат дека овесот или зобот е храна на царевите.
 
Овој пијалок е лесен за подготовка, а вкусот е волшебен. Идеален е за намалување на пролетниот умор.
 

10 заповеди за трајно слабеење

Брзите диети се добар избор кога сакате да се ослободите од 2-3 килограми што ги имате здобиено во текот на зимата, пред да отидете на море, но тие често имаат јо-јо ефект и на крајот завршувате уште подебели отколку што сте биле порано.
 
Нашето тело е дизајнирано на фантастичен начин. Во него има милиони процеси. Ако нешто необично се случува, ќе мора да го анализирате, бидејќи вашето тело испраќа сигнали за тоа што се случува со него.
 

Тридневна диета со туна

Доколку добивте некој килограм повеќе за време на празниците, и сакате за брзо време да се ослободите од нив, ние ви нудиме брза диета од туна.
 
8 видови храна која треба да се јаде секој ден:
 
Прескокнувањето на појадокот носи зголемен ризик од смрт од срцеви заболувања, посочува ново американско истражување, спроведено на ниво на цела држава.
 

Намирници кои го регулираат шеќерот во крвта

Општопознато е дека слатките искушенија не се за луѓето кои страдаат од дијабетес, па дури и за оние кои не се заболени, но имаат високо ниво шеќер во крвта.
 
Американски научници со помош на ХИВ вирусот развија терапија за лекување и на најтешки видови намален имунитет, така што по терапијата осум бебиња сега имаат целосно функционален имун систем, објави „Њу Ингланд Медисин Џурнал“.
 
Која е здравата алтернатива на антибиотиците? Што може да направите за да ја спречите појавата на инфекции или да оздравете без потенцијално сериозни нус-појави кои бараат употреба од антибиотици?
 

Пет совети за поздрав дигестивен систем

 Многумина својот режим на исхрана го дефинираат според саканата фигура и форма, други пак, си поставуваат ограничувања поради религиозни причини, а на трети воопшто не им е грижа како и со што сè се хранат.
 
Голем број холивудски ѕвезди, меѓу кои и Џенифер Анистон и Викторија Бекам, со години тврдат дека нивната убавина и здравје е благодарение на еден производ.  
 
Научните истражувања покажаа дека неколку капки сок од лимон измешан со сода бикарбона може да ви го спаси животот.
 
Најпопуларните јадења во класичен ресторан, односно 94 отсто од нив, ги надминуваат препорачаните 600 калории, посочува ново истражување на Медицинскиот факултет во Сао Пауло, Бразил. За угостителските објекти за брза храна пак, тој број изнесува 72 отсто.
 

Пирамида на здравата исхрана

Ви ги претставуваме шесте различни категории на храна од кои се состои пирамида за здрава храна и кои секој ден треба да бидат застапени во исхраната.
 
Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на годишната конференција на Европското здружение на кардиолози што се одржа во Лондон, објави Ај-Еф-Ел Сајанс (IFLScience).
 
Одобрен е првиот лек за третман на постпородилна депресија, состојба која влијае на една од седум мајки.
 

Помалку познати фактори за инфаркт

Секој знае дека пушењето, дебелината и недостигот на физичка активност го зголемуваат ризикот од инфаркт, но има и други – помалку познати фактори.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.