All for Joomla All for Webmasters
Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на годишната конференција на Европското здружение на кардиолози што се одржа во Лондон, објави Ај-Еф-Ел Сајанс (IFLScience).
 

Помалку познати фактори за инфаркт

Секој знае дека пушењето, дебелината и недостигот на физичка активност го зголемуваат ризикот од инфаркт, но има и други – помалку познати фактори.
 
Ако готвите здрава храна, тогаш познатo ви е кокосовото масло, чии што придобивки ги надминуваат кулинарските води - тоа е изненадувачки добро за кожата и косата.
 
Чувар на куќата е растение од кое се прави стар народен лек за повреди, миоми и губење на слухот.
 

Лек за несоница

Сите ние знаеме колку е важно да спиеме цела ноќ, но во последните неколку години, времетраењето на спиење се намалува.
 
Се поприсутно и распространето во Македонија изминатиов период е лекувањето на база на природни билки.
 
Јаболковиот оцет одамна е познат како одлична состојка за решавање на различни физички проблеми, но исто така и како поздрав избор за дијабетичари.
 
Зимата е период кога помалку се движиме, а повеќе јадеме и тоа најчесто потешка и помрсна храна. Па, доаѓањето на пролетта е одличен поттик да се исчисти телото од штетните материи и отрови кои се наталожиле во зимскиот период.
 
Обемна студија, со која се опфатени над половина милион деца не пронајде врска помеѓу вакцинацијата против сипаници, заушки и рубеола и аутизмот.
 
Зелениот чај се користи во Кина многу векови за лекување на разни здравствени проблеми.
 
Сите веруваме дека објектите за јадење и пиење во кои поминуваме голем дел од времето се чисти, меѓутоа не можеме да бидеме сигурни дека се што таму конзумираме е бактериски чисто.
 
Доколку имате лош сон, главоболки, грчеви во мускулите или константен замор, или пак се соочувате со раздразливост и голема потреба за чоколадо можно е да имате недостаток на магнезиум во организмот.
 

Фитнес за поздрав живот на пензионирите

Загрепчанецот Таљат Селмани периодов стана хит во цела Хрватска со неговите совети за здрав, безгрижен и долг живот, а се чини, не е единствен повозрасен човек кој и во поодминати години претпочита квалитетен и здрав начин на живот.
 
Научници од Русија, Германија и Словенија зголемија биолошка активност кај импланти со помош на нано и микрочестички, објавија медиумите.
 
Кога барате една личност да го поминете остатокот од вашиот живот, само треба да обрнете внимание на овие две работи:
 

Навики поради кои побрзо ќе остарите

Младоликоста нема да ја зачувате со скапи производи за нега на кожата. На прво место се некои од поважни, а потоа доаѓа убавината од надвор.
 
Сокот од целер стана вистински тренд на социјалните мрежи. Познати и славни луѓе го фалат од сите страни. Но, дали тоа е само уште еден тренд или има нешто во целерот?  
 
Овој природен лек ќе го прочисти вашето тело од вишок соли и масти, но исто така ќе ве ослободи од стрес и хроничен замор.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.