All for Joomla All for Webmasters

Филмскиот фестивал „Џифони“ продолжува во Струмица

По завршувањето на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ во Скопје, продолжува патувачкиот дел во помалите градови низ Македонија насловен „Џифони патува“. На 14 и 15 ноември ќе патува во Струмица, каде што околу 600 ученици ќе гледаат филмови и ќе дебатираат под водство на актерката Оливера Аризанова Мансбарт, која ќе биде и ментор на актерската работилница.
 

Почнува книжевниот фестивал „Букстар“

Четвртиот Фестивал на европската литература „Букстар“ (BookStar / Книжевни ѕвезди), кој го организира издавачката куќа „Антолог“, ќе биде отворен со промоција на збирката раскази „Невидлива жена и други раскази“ од Славенка Дракулиќ, една од највлијателните авторки во Европа.
 
Во рамки на придружната програма на Фестивалот на европски филм „Синедејс“, МЕДИА Деск МК во Младинскиот културен центар организира форум „Крупен план на филмските фестивали во Македонија“, на кој првпат на едно место ќе бидат собрани претставници на 12 македонски филмски фестивали.
 
Филмскиот проект „М“ во режија на Вардан Тозија и продукција на Дарко Попов ја доби наградата „Crossroads“ на престижниот копродукциски форум Агора, во рамките на 59. Филмски фестивал во Солун.
 
Македонското студентско етнолошко друштво (МСЕД) вечер од 19 часот во ГЕМ Клубот ќе промовира збирка стрип-илустрации на митолошки јунаци насловна „Оној свет“, која е резултат на проектот кој МСЕД го реализраше со поддршка на Институтот за етнологија и антропологија и Град Скопје.
 

Во Египет откриени гробови со мумифицирани животни

Археолозите откриле мумифицирани животни во неколку древни египетски гробови во областа на некрополата Сакара, која се наоѓа во близина на Каиро. Сензационалното откритие го објави министерот задолжен за античките споменици Калед ал-Анани.
 
Џез концерт насловен „Jazz to voice" ќе одржи вечер Женскиот младински хор при Младинскиот културен центар под раководство на маестро Сашо Татарчевски.
 
Во рамките на Есенски музички свечености Скопје 2018 вечер во Малата сала на Македонската филхармонија ќе се одржи концерт на Агата Кмак -виолина и Марсин Гузик – пијано од Полска во придружба на Ристо Ѓоревски – кларинет.
 
Во салонот на НУЦК „Антон Панов" во Струмица вечерва е отворена 10. изложба на познатиот струмички и македонски сликар и мозаичар, Александар Филев.
 
Министерот за култура Асаф Адеми денеска имаше работна средба со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лорецо Сера.
 

„Севилскиот бербер“ вечерва во МОБ

Во салонот на Македонската опера и балет денеска ќе биде изведена популарната опера „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини, комична приказна за победата на младоста и љубовта, во два чина.
 

Изложба на дела на Дичова и Манчева во Прилеп

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков" во Прилеп утревечер ќе биде отворена изложба од уметниците Марија Дичова и Симона Манчева.
 
Во тек е пријавувањето за саемот на стари занаети кој на 15 ноември ќе се одржи во Делчево. Како што информира Методи Толевски, директор на Националната установа центар за култура „Никола Јонков Вапцаров" која е организатор на настанот, право на учество имаат сите стари традиционални занаетчии кои во својата работа не користат современи алатки и машини, туку нивната изработка е рачна.
 

Изложба на фотографии од Самир Љума

На отворањето на 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ вечер во Младинскиот културен центар ќе биде отворена и изложба на фотографии од Самир Љума, насловена „Филм“.
 
Македонскиот ПЕН центар вечер во НУБ „Св. Климент Охридски“ ќе ја промовира книгата есеи „Пикасо го изеде јаболкото, а тоа му рече благодарам“ на својот член Данило Коцевски.
 
Документарните филмови „Камените кукли раскажуваат“ и „Двојните цркви во кумановско“ од кустосот Валентина Андреиќ и вишиот кустос Анита Трајковска Ѓорѓиоска од кумановскиот музеј освоја награди „Специјална плакета за истражувачка сторија“ и „Плакета за најдобра репортажа“ на 26-тиот Меѓународен фестивал на аматерски документарен филм „Камера 300“ во Битола.
 

Промоција на „Хрониките на Арслан Новинарски“ во МКЦ

Книгата „Хрониките на Арслан Новинарски“ од Иван Шопов, издание на „Темплум“, ќе биде промовирана вечер од 20 часот во Младинскиот културен центар. Tекстовите застапени во книгата се објавени во периодот 2012-2018 на интернет-порталот Окно, во рубриката Пара вести.
 
Во Народниот театар „Војдан Чернодрински" во Прилеп во тек се подготовките за претставата „Демократија" според текстот на Јосиф Бродски во режија на Кирил Петрески.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.