Н.У. Театар за деца и младинци во соработка со МРТВ , секоја недела од 12 часот ќе прикажува дел од претставите од својот репертоар. 
 

Осум години Театар Комедија

Националната установа Театар Комедија денес, на Светскиот ден на театарот, го заокружува својот осми роденден.
 
Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус на Манчевски што изминатиов период се емитуваа на јавниот сервис, со цел да се помогне акцијата на Владата и да им се доближи квалитетна филмска програма на гледачите, во време на вонредната состојба поради коронавирусот.
 
Добитник на главната награда „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2020 година е израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор, соопшти Управниот одбор на фестивалот.
 

Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија, еден од 20-те водечки во светот. Наградата се вика „Мануел де Оливеира“, по легендарниот португалски режисер.
 
Лувр во Париз повторно е отворен за посетители, пренесуваат медиумите. Музејот ги затвори вратите во саботата заради кризата со коронавирусот.
 

Жељко Бебек во живо во Македонската филхармонија

Легендарниот Жељко Бебек со неговиот бенд ќе ни овозможи во навистина раритетниот простор на Македонската филхармонија, конечно да ги слушнеме во живо безвременските хитови од „Sanjao sam noćas da te nemam“, „Sve će to o mila moja prekriti ruzmarin snjegovi i šaš“, „Selma“, „Ima neka tajna veza“, „Doživjeti stotu“..., потоа „Oprosti mi što te volim“, „Laku noć, svirači“..., па сѐ до актуелните песни од последниот албум на Бебек “Ono nesto nase” како “Ako volis ovu zenu”, “Ljubav ko iz pjesme” и други, со кој ги наполни буквално сите концертни сали во регионов. 
 
Со долготраен аплауз и стоечки овации мина синоќешната прва проекција на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски на реномираниот фестивал ФЕСТ во Белград, на која присуствуваа и режисерот со главните актери Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Никола Ристески и Камка Тоциноски.
 
Министерството за култура информира дека Комисијата во состав: Трајче Блажевски, Имер Бајрами, Џемил Бектович, Агрон Салиу и Александар Андовски, ги разгледала пристигнатите пријави на Конкурсот за финансирање проекти од национален интерес од областа на меѓународната дејност за учество на Македонија на 17-тата Интернационална изложба на архитектурата во Венеција.
 
Драмски театар ја откажа претставата „Луди за љубов“ што требаше да се одигра утре, 3 март, по препораката на Владата од минатата недела за откажување на сите јавни собири до 6 март како превенција од коронавирусот.
 

МНТ и Театар „Комедија“ ги откажаа претставите

„Во согласност со препораката на Владата на Република Северна Македонија за неодржување јавни настани до 6 март, НУ Македонски народен театар ги одлага закажаните претстави во овој период.
 
В петок во Кинотеката во Скопје со почеток во 20 часот ќе биде прикажан дел од наградените кусометражни филмови од последното издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, кој се одржа минатото лето во Струмица.
 
Вечерва со почеток во 20 часот популарниот комичар од Србија Семир Гичиќ со својот стендап гостува на сцената на „Театар комедија“. Семир ексклузивно гостува во Скопје и е добро познат на пошироката јавност како актер, режисер и драмски писател.
 
Вчеравечер во МКЦ во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија се одржа церемонијата за доделување на „Златна рамка“ - почесни награди за филмски автор, филмски актер и филмски работник на годината.
 

Балетската претстава „Самсон и Далила“ денеска во МОБ

Денеска, 15 февруари, со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс.
 

Култниот режисер Желимир Жилник доаѓа во Скопје

Во понеделник, 10 февруари, во Музејот на Современата Уметност – Скопје ќе бидат прикажани два филма на култниот режисер Желимир Жилник,краткиот филм „Мали пионери“ и долгометражниот филм „Убави жени одат по градот“. По овој повод, Жилник пристигнува во Скопје, па така од 19 до 20 часот предвиден е разговор со присутната публика, која ќе може одблизу да го запознае режисерот. Веднаш потоа почнува проекција на филмовите.
 

Креативна Европа во рамките на „Златна рамка 2020“

На 15-ти февруари в сабота во МКЦ се организира отворена презентација во рамките на „Златна рамка 2020“ 
 
Во текот на декември 2019 година беше распишан Конкурсот на Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) за најдобри книжевни остварувања во годината што измина. Од пристигнатите 57 наслови стручните жирија во првата фаза одбраа наслови што влегоа во потесен избор, а потоа по пат на гласање ги селектираа добитниците на наградите.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.