All for Joomla All for Webmasters
Со цел да се промени светот и што повеќе жени да се охрабрат и да се вклучат во некоја СТЕМ професија, како дел од YouthSpark иницијативата на Мајкрософт низ целиот свет се организира DigiGirlz програмата, а во Македонија зеде посебен замав кога минатата година во Скопје и Тетово стотици млади девојчиња ја имаа можноста да се запознаат со начините како да ги остварат своите соништа.
 
Со награди и признанија се вратија учениците од Кочани и Скопје, кои беа дел од двете македонски екипи на регионалниот натпревар по роботика од Адриа лигата во Словенија.
 
На најголемиот светски саем за композити, JEC World 2019, кој се одржува секоја година во Париз, Микросам ги претставуваше своите најнови иновации за производство на современи композити.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Компанијата Фејсбук во првите 24 часа по нападот врз двете џамии на Нов Зеланд отстранила 1,5 милиони снимки од тој грозоморен чин.
 
Кина има за цел да создаде најмоќен систем во светот за препознавање ликови и планира тоа да го напарви преку проектот на Министерството за јавна безбедност од 2015 година, а кој се развива во соработка со компанија за безбедност, чие седиште се наоѓа во Шангај.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Анимацијата, 3Д-дизајнот и креирањето игри се предизвик за различни генерации. Најмладиот учесник на обуките што се организираат во рамките на традиционалниот едукативен настан „ИТ-новум" е петтоодделенец, а највозрасниот 44-годишник, кој се вклучил за да ги поддржи своите деца. 
 
Фејсбук го доживеа најголемиот пад во својата историја. 14 часа, корисниците на социјална мрежа имаа проблеми. Не беа достапни ниту услугите за пораки Messenger и Whatsapp, како и сајтот за споделување фотографии Instagram.
 

Протести во Москва против законот за интернет

Неколку илјади луѓе денеска се собраа во Москва и во два други руски градови на протести против законот за интернет, бидејќи стравуваат дека може да дојде до интернет цензура за руските корисници.
 
Кина во вселената го лансираше комуникацискиот сателит наречен „ChinaSat-6C", пренесе агенцијата Анадолија повикувајќи се на Синхуа.
 
Кај британски пациент заразен со ХИВ, по трансплантација на матични клетки, вирусот најверојатно исчезнал односно повеќе не е детектиран и човекот прекинал да зема лекови, објави медицинското списание „Нејчр“.
 
Компанијата „СпејсИкс" денеска од космодромот на Р'тот Канаверал го лансираше „Кру Драгон", првиот вселенски брод управуван од пилоти. Ракетата носач на вселенскиот брод, „Фалкон-9", беше стартувана во раните утрински часови по источно-американско време и „СпејсИкс" вршеше директен пренос на ЈуТјуб.
 
Моделот 3 кој чини 35000 долари конечно пристигна. Последните известувања на Тесла одат во насока на редизајниран ентериер и намален капацитет на батеријата од 220 милји кои се поминуваат со едно полнење наспроти 264 милји на повисокиот модел.
 

Прв елетромотоцикл изработен на ЗД печатач

Компанијата „БигРеп“ го произведе првиот елктромотоцикл изработен со помош на 3Д печатач, јави Би-Би-Си.
 
Тим од две американски астронаутки ќе излезат во отворената вселена на 29 март, јавија светските агенции.
 
Твитер најави дека од 11 март и во Европа ќе важат нивните нови правила за политичко рекламирање, што беа воведено за време на изборите во САД.
 
Во Германија е регистрирано зголемување на бројот на хакерски напади врз т.н. „критична инфраструктура" како електроенергетски мрежи и дистрибутери на вода, објави весникот Велт ам Зонтаг.
 

Роботи сами ќе паркираат автомобили на аеродром

Еден од лондонските аеродроми наскоро ќе добие роботи за паркирање, оспособени сами да ги постават автомобилите на слободните места.
 

Русија планира да собира минерали од Месечината

Русија планира да направи повеќестепено летало за товарен транспорт, тежок лунар за екстракција на минерали и модули од месечината во периодот 2031-2035.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.