Кинеската Национална вселенска администрација се согласи со Русија и ЕУ заеднички да развијат план за поставување на станица за истражување на Месечината, објавија медиумите. Ова го изјави заменик-директорот на одделот Јуанхуа.
 
За оваа апликација, која станува се попопуларна, е побарана и истрага од ФБИ.
 
Жителите на делчевското село Разловци од денеска ќе имаат чиста вода за пиење и во доволна количина. Со изградбата на новата дренажа во село Разловци со која се обезбеди поголем доток на вода во водоснабдителниот систем, се реши децениски проблем во ова најголемо населено место во Општина Делчево.
 

Индија се подготвува да лета до Месечината

Утре Индија ќе направи втор обид да истрела свој вселенски апарат кон Месечината, откако минатата недела заради проблем во системот за гориво истата се одложи.
 
Мисијата на американските астронаути Нил Армстронг, Едвин Баз Алдрин и Мајкл Колинс останува на златните страници на човечката историја, а милиони луѓе од целиот свет ги следат нивните постапки.
 
Во текот на следните три дена гејмери, графички дизајнери и уметници со десет ментори од Бирото за развој на образованието, академици и едукатори од предучилишно образование и од основно образование ќе работат на заедничко создавање електронски игри за поттикнување на учењето преку игра.
 

ФТЦ го казни Фејсбук со пет милијарди долари

Федералната трговска комисија (ФТЦ) на САД и Фејсбук усогласија казна за социјалната мрежа во висина од пет милијарди долари поради незаконско споделување лични податоци на 87 милиони корисници со британската фирма „Кембриџ Аналитика“, објавија некои американски медиуми.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Германските власти го казнија Фејсбук со два милиони евра, согласно законот кој се бори против говор на омраза.  
 
На кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеј ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони во светот што е цел што првично требаше да се постигне во четвртиот квартал оваа година, изјави еден од челниците на компанијата.
 

Објавени детали за првиот електричен Сеат

Автомобилската компанија Сеат објави фотографии и технички детали од својот прв електричен модел Мии Електрик.
 
Кинескиот технолошки гигант Хуавеј потпиша договор со руската телекомуникациска компанија МТС за развивање технологија на мобилни мрежи за новата генерација 5Г во Русија, а Пекинг се подготвува паралелно за изградба на модерна комуникациска инфраструктура во Кина.
 
На кинеската телекомуникациска компанија Хуавеј и е забрането да биде член на здружението СД Асоцијација (група што одобрува стандардизација на спецификации за SD и microSD картички). Тоа значи дека на Хуавеј веќе не му е дозволено да ја имплементира официјалната поддршка за СД и микроСД картички во нивните идни телефони или лаптопи.
 
Јапонската компанија „Панасоник“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Хуавеј“, откако САД воведоа  рестрикции за извоз за таа компанија.
 
„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина.
 
По повод Светскиот ден на телекомуникациите – 17 мај, денеска на  Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ќе биде отворена првата лабораторија за тестирање на 5G технологијата „5G evolution laboratory".
 

Facebook и Instagram сега се достапни

Фејсбук и Instagram сега се достапни. Неколку часа денеска пристапот до социјални мрежи не беше возможен. Илјадници корисници поднеле претставки за да пријават проблем со платформите.
 
Научниците во Израел претставија тродимензионално печатено срце со човеково ткиво и крвни садови, нарекувајќи го тоа прв и „голем медицински пресврт" кој придонесува кон можностите за трансплантација.
 
„Мајкрософт" и Бе-Ем-Ве најавија создавање современа софтверска платформа преку која ќе се овозможи полесно поврзување на фабриките на автомобилскиот гигант.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.