Европскиот Инвестициски Фонд (ЕИФ) и ПроКредит групација ќе пласираат дополнителни 800 милиони евра за иновативни проекти на мали и средни претпријатија (МСП), што претставува вкупно 1.62 билиони евра за кредитирање на компании во 11 држави.
 
Глобалната краудфандинг платформа „Фандербим“ првпат станува достапна на македонскиот пазар, што значи можност за пристап до финансии за компаниите, како и можност за вложување на инвеститори во компании кои се во почетна фаза на развојот.
 
Од фабриката на компанијата „Ван Хол“ во Скопје, каде што работат 1.350 лица,  излегле над 725 автобуси, пишува парискиот специјализиран весник за економија „Л4Екхо“.
 
Сто и петнаесет илјади евра се украдени во грабежот во експозитурата на НЛБ Банка во Сарај што се случи утрово, соопштија од Банката.
 
Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, а за толкав износ поевтинуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинство, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.
 

Заев: „Мој ДДВ“ ја користат 65.000 граѓани

До денеска се пријавиле 65.000 граѓани за поврат на ДДВ, а наредната недела се очекува оваа бројка да достигне и до 100.000 граѓани, кои ќе ја користат апликацијата „Мој ДДВ“, објави денеска од Штип премиерот Зоран Заев.
 
Вкупно 57.973 корисници ја симнале апликацијата МојДДВ од веб-страницата на УЈП од нејзината промоција на 1 јули заклучно со утрово.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Активисти за заштита на животната средина денеска се врзаа за  капиите и ја окупираа зградата на компанијата Амазон недалеку од Париз, обвинувајќи ја дека уништува работни места и предизвикува штета на планетата.  
 

Сименс отпушта уште 2.700 работници

Германскиот производител на индустриска опрема Сименс објави дека ќе укине 2.700 работни места од одделите за производство на електрична енергија, од кои 1.400 во Германија.
 
Францускиот бизнисмен Бернард Арно се најде на рангот на најбогатите луѓе во светот и сега е трет. Неговото богатство изнесува нешто над 100 милијарди долари.
 
Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
 
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на првата од двете панел-дискусии на 8-та конференција на Европската централна банка (ЕЦБ) за земјите од Централна, Источна и Југоисточна Европа (ЦИЈЕ).
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Советот за регионална соработка како дел од својот проект за развој и промоција на туризмот, финансиран од Европската унија, упати втор повик за доставување проекти за развој на туристички атракции во регионот на Западен Балкан.
 
Македонските вина ќе можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи. Проблемот со пласманот што неодамна се појави поради спорните одредби од новиот Закон за вино на Република Хрватска, кои имаа рестриктивен карактер кон вината со потекло од Република Северна Македонија, преку комуникација со хрватските власти успешно е надминат.
 

Од ноќеска горивата поевтинуваат до три денари

Од ноќеска на полноќ за три денари се намалуваат ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два ипол денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.
 
Приходите во буџетот се согласно планираното, имаме одлична наплата, тоа значи дека Буџетот може да обезбеди реализација на сите расходи што се во него, односно што се гласани од страна на Собранието, изјави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски.
 
Растот на економијата во првиот квартал од годинава достигна 4,1 отсто. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во орбраќање пред пензинерите на Републичка ревија на песни музика и игри 2019 година.
 

КМВ и Пепси ја купуваат компанијата Књаз Милош

facebook twitter google+ linkedin pinterest Чешката Карловарске Минералне Воде (КМВ), најголемиот дистрибутер на безалкохолни пијалаци во Централна Европа и ПепсиКо, светски производител на храна и пијалаци, кои работат во повеќе од 200 земји, се согласија заеднички да купат 100 отсто од сопственост во српската компанија Књаз Милош.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.