All for Joomla All for Webmasters
facebook twitter google+ linkedin pinterest По повод 147-годишнината од раѓањето на истакнатиот македонски револуционер Јане Сандански, делегација на Општина Аеродром денеска положи цвеќе пред споменикот „Јане Сандански".
 

Аеродром и Ново Лисиче денеска без вода

facebook twitter google+ linkedin pinterest Од 9 часот утринава без вода се  корисниците од високите зони во населбите Аеродром и Ново Лисиче.
 
Општина Аеродром апелира до граѓаните да не поставуваат штетни материи на јавни површини, кои претставуваат опасност за домашните миленици, бездомните животни и децата што си играат во парковите.
 
Од 9 часот утре без вода ќе останат корисниците од високите зони во населбите Аеродром и Ново Лисиче.
 
Општина Аеродром апелира до граѓаните да не поставуваат штетни материи на јавни површини, кои претставуваат опасност за домашните миленици, бездомните животни и децата што си играат во парковите.
 
Зонско паркирање се воведува во реонот зад трговскиот центар „Три бисери“ по барање на жителите од тој дел на Општина Аеродром.
 
Општина Аеродром деновиве врши поправка и обновување на реквизитите на сите спортски игралишта, вклучително и на оние во рамките на основните училишта.
 
Општина Аеродром ги презема сите мерки за превентивно и навремено интервенирање при евентуални несакани штети, по најавата на Управата за хидрометеоролошки работи за очекувани интензивни врнежи од дожд.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Традиционални Велигденски средби се одржаа денеска во дворот на црквата „Св. Петар и Павле" во Горно Лисиче, на кои меѓу стотиците верници присуствуваа и градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, и претседателката на Советот, Ивана Цветковска.
 
 
В недела, 28.4.2019 година, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче по 31-ви пат ќе се одржат традиционалните Велигденски средби што секоја година ги организира Црковниот одбор на православниот храм по повод Велигден.
 
 Вработените во администрацијата на Општина Аеродром денеска учествуваа во масовната акција за чистење диви депонии „Биди дел од чиста иднина", во организација на Град Скопје и ЈП „Комунална хигиена".
 
Општина Аеродром денеска одбележува 14 години од своето основање. По тој повод, градоначалникот Златко Марин ја најави роденденската прослава што ќе се одржи в недела во паркот „Авион" на која ќе настапат групите „Прљаво казалиште" и „Нокаут".
 

Реконструкција на патот Јурумлери – Драчево

Се реконструира регионалниот пат Јурумлери – Драчево што поминува низ Долно Лисиче.
 
Под слоганот „Шарени бои за поддршка на различноста“, Општина Аеродром и ООУ„Александар Македонски“ го одбележаа Светскиот ден на лицата со Даунов синдром.
 

Дел од општина Аеродром утре без вода

Без вода утре од 9 часот ќе останат дел од корисниците лоцирани на булеварот „Јане Сандански“, од зградите од број 57 до 107.
 

Без струја утре дел од опшина Аеродром

Без струја утре од 8:30 до 14:30 часот ќе останат корисниците од делови од улиците „Мите Богоевски“, „Михаил Глинка“ и „Гаврил Константиновиќ“.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Денеска во паркчето кај споменикот „Јане Сандански" беше претставена новата реорганизација на општинската комунална служба, со цел обезбедување почисти јавни површини на целата територија на Општината.
 

Продолжува разеленувањето на Општина Аеродром

Општина Аеродром деновиве продолжи со засадување нови дрвја и со обновување на зеленилото на кружниот тек во Стар Аеродром, како и во дворовите на основното училиште „Браќа Миладиновци“ и детската градинка „Сонце“.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.