All for Joomla All for Webmasters
 Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски.
 

Косово од денеска со Министерство за одбрана

 Косовскиот премиер Рамуш Харадинај утрово свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го одбележа подигнувањето на повисоко ниво на досегашното Министерство за безбедносните сили на Косово (ФСК), јави дописникот на МИА од Приштина.
 
 Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, попладнево ќе го разгледа нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.
 

Илир Мета денеска во Подгорица

Претседателот на Албанија Илир Мета денеска престојува во посета на Подгорица, на покана од црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.
 
Демонстрантите, кои тврдат дека добиле поддршка од папата Фрањо и неколку француски епископи, ги повикаа лекарите во земјата да прибегнуваат кон т.н.. "откажување од морални причини", и да не извршуваат абортуси, пренесоа француските медиуми.
 

Речиси 2000 летови се откажани поради зимската бура во САД

Речиси 2000 летови се откажани, а околу 1.500 одложени поради силната зимска бура во источните делови на САД, објавија медумите.
 

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Денеска говореше грчкиот народ  и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во изјавата по денешниот протест во центарот на Атина против Договорот од Преспа.
 
Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека плановите за размена на територии со Србија се најдобра можност да се напредува кон членство во ЕУ и НАТО.
 
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, реагирајќи на изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи кој повика на укинување на таксите за увоз на стоки од Србија и Босна и Херцеговина, оцени дека не треба многу да се идеализира, посочувајќи дека таксите се идеја на најблиските соработници на Тачи.
 
Алексис Ципрас ги обвини екстремистичките членови на десничарската партија "Златна зора" за судирите за време на протестот против Договорот од Преспа. Ова се наведува во соопштението на канцеларијата на грчкиот премиер цитиран од весникот Катимерини.
 
10 полицајци беа повредени во спорадични судири пред грчкиот парламент за време на протестот против Преспанскиот договор, објавија грчките медиуми.
 

Околу 60 илјади граѓани учествуваат на протестот

На  протестот пред грчкиот Парламент, што е во тек и на кој има судири меѓу маскирани лица, веројатно припадници на екстремно десничарски групи и полицијата, од 14 часот учествувале околу 60 илкади лица, соопшти грчката полиција.
 

Трет „Марш на жените" ширум САД

Во стотина градови ширум САД вчера е одржан „Марш на жените" со кој е одбележана втората година од протестите што беа организирани по инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп во јануари 2017 година.
 
Поради одлуката на дел од светски лидери да не учествуваат на Светскиот економски форум во Давос хотелите ќе имаат двојна заработка поради откажување на собите.
 

Инциденти на протестот во Атина

Инциденти се случија пред грчкиот Парламент за време на протестот во Атина организиран против Договорот од Преспа, јави дописникот на МИА од Атина.
 
Две лица загинаа, а 20 се повредени во денешниот пожар што изби во францускиот скијачки центар Куршевел.
 

Подготвуваат ли Рама и Тачи план против Харадинај?

Aлбанскиот премиер Еди Рама денеска се сретнал со косовскиот претседател Хашим Тачи во кафуле во Тирана, објави порталот „Албеу".
 

Демократите не го прифатија предлогот на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се обиде да стави крај на блокадата на работата на Владата, нудејќи заштита за младите имигранти, кои како деца пристигнале во САД, под услов демократите да обезбедат 5,7 милијарди долари за изградба на ѕидот на границата со Мексико.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.