Алаба и Реал потпишале преддоговор

Давид Алаба потпишал преддоговор со Реал Мадрид, тврди „Марка“. Според овој извор, Австриецот, синоќа, во присуство на докторот на Реал ги минал лекарските прегледи.
 

943 дена е играч на Реал, утре ќе дебитира за првиот тим

Андриј Лунин играч на Реал е од јули 2018 година но се уште нема дебитирано за првиот тим. Брилијантните настапи на Светското првенство за играчи до 20 години, му го овозможија трансферот во „кралскиот клуб“. Реал, во 2018 година за голманот Лунин, на Зорија им платија 8,5 милиони евра.
 

Дали Меси ќе добие суспензија од 12 меча?

Правилата на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) велат дека Лионел Меси може да добие драстична казна од 12 меча суспензија откако го доби првиот црвен картон во дресот на Барселона по бруталниот напад на напаѓачот на Атлетик Билбао, Асиер Вилјалибре.
 

Кукавички потег на Меси, без топка удри противнички играч

Лионел Меси, синоќа, го доби првиот црвен картон во дресот на Барселона. Каталонците, беа поразени синоќа, во Суперкупот на Шпанија, од Атлетик Билбао (2:3), а Аргентинецот беше исклучен во 120 минута.
 

Озил: Отсекогаш сум навивал за Фенербахче

„Ќе го остварам сонот кога ќе потпишам договор со Фенербахче“, рекол Месут Озил по доаѓањето во Истанбул. Поранешниот германски репрезентативец, претходните седум и пол години ги мина во Арсенал.
 

Пирло: Полошо од ова не може

Јувентус, без вистинска борба, синоќа беа поразени во дербито од Интер (2:0). Фудбалерите на Андреа Пирло го одиграа најлошиот натпревар во сезоната и по поразот паднаа на петтата позиција на табелата.
 

Интер нема пари за плати, ја одложил ратата за Хакими

Италијанскиот весник „Ла република“ тврди дека Интер се наоѓа во големи проблеми со ликвидноста и дека затоа е потребен влез на нови инвеститори, бидејќи се преговара со играчите за одложување на нивните плати, а исто така не е исплатена ниту ратата за трансферот на Ашраф Хакими од Реал Мадрид од 10 милиони евра.
 

Мидлтон го реши победникот – Милвоки славеа против Далас

Милвоки Бакс забележаа победа над Далас Маверикс 112:109, во дербито на вечерта, во НБА лигата. Блескаа првите ѕвезди на двата тима, Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ, но мечот го реши Крис Мидлтон, кој во финишот погоди две тројки и реализираше две слободни фрлања.
 

Чистка во Јунајтед, Солскјер продава 6 играчи

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер прави чистка во екипата, пишува „Дејли мејл“.
 

И Червар незадоволен од Египет: Како да одиме во војна!

Откако норвешката ѕвезда Сандер Сагосен се пожали на условите на Светското првенство во Египет, споредувајќи ја атмосферата со „Дивиот запад“ и хрватскиот селектор Лино Червар изрази незадоволство од ситуацијата во Египет, откако нивниот физиотерапевт објави фотографија со теренско возило со војници пред нивниот автобус.
 
Поранешниот светски рекет број 1, Енди Мареј има позитивен тест на КОВИД-19 неколку дена пред да отпатува на Австралија опен и сега го очекува трка со времето за да настапи на првиот гренд слем од сезоната, јавуваат британските медиуми.
 

Сагосен за СП во Египет: Тука наликува на Дивиот запад

Норвешката ѕвезда на Кил, Сандер Сагосен е крајно разочаран од условите на Светското првенство во Египет, велејќи дека таканаречениот „меур“ во кој се наоѓаат ракометарите е вистинска шега и признава дека се надевал дека шампионатот ќе се одложи поради КОВИД-19.
 
Машката македонска сениорска ракометна репрезентација ќе биде дел од ново Светско ракометно првенство кое утре започнува во Египет.
 

Реал подготвен да го донесе Мбапе без разлика на цената

Реал Мадрид почнаа со „Операцијата Мбапе“ за носење на ѕвездата на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе на „Сантијаго Бернабеу“ и нема да се штеди за оваа долгорочна цел на „кралевите“, тврди шпанскиот весник „АС“.
 
Досегашниот шеф на тимот на Рено Ф1, Сирил Абитебул заминува од тимот, а нов генерален директор на тимот кој од новата сезона ќе се натпреварува по името Алпине Ф1 ќе биде Лорен Роси, објавија од француската компанија.
 
Менаџерот на Евертон, Карло Анчелоти, открил дека тимот ќе му биде хендикепиран на утрешниот натпревар со Вулверхемптон. Натпреварот ќе го пропушти најдобриот стрелец Доминик Калверт-Лувин, додека неизвесен е настапот на Ришарлисон. Вториот Бразилец Алан, ќе биде надвор од тимот и во наредните две недели.
 
Корона вирусот продолжува да прави проблеми во англискиот фудбал, откако Челси ја затвори својата фудбалска академија и им советуваше на фудбалерите и тренерите да останат дома по 20 позитивни случаи во клубот.
 

Ал-Атијах ја намали разликата до Петерхансел

Асот на Тојота, Насер Ал-Атијах ја намали разликата на ривалот од Мини, 13-кратниот шампион на Дакар релито, со победа на вториот дел од маратонската осма етапа во Саудиска Арабија.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.