Принцот Џорџ наполни 6 години

Кенсингтонската Палата објави фотографија со принцот Џорџ, кој сега има 6 години, пренесоа агенциите.
 
Бастунот кој емитувал електрична светлина, кој преживеаната жена од бродоломот на бродот "Титаник" го користела за да испрати сигнали од чамецот за спасување, беше продаден за 62 500 долари на аукција во аукциска куќа во Род Ајленд, пренесоа агенциите.
 
Две момчиња на возраст 16 и 17 години завршиле во болница во Тетово, откако со автомобил „Фолксваген Голф“ ноќеска удреле во ѕид од куќа во тетовско Теарце.
 

Музиката ги смирува нервите

Музиката може да послужи како алтернатива на лековите за лекување на пациенти, објавуваат медиумите.
 

Запленети 50 килограми марихуана кај Охрид

Во координирана акција на Oддeлението за организиран криминал при МВР и СВР – Охрид, синоќа во 23:20 часот на регионалниот пат Охрид – Св.Наум, во близина на населбата Рача сопрен е патнички автомобил, управуван од С.Л. (53) од Струга.
 
Товарен воз денеска предизвикал пожар близу железничка пруга од Дуброво до Демир Капија, најверојатно поради искрење при движење, изјави за МИА Иле Илиев, командир на Територијалната противпожарна единица од Неготино.
 
Јавниот ред и мир по полноќ го нарушиле двајца дебрани, против кои, по целосно документирање на настанот, полициската станица од општа надлежност ќе поднесе соодветна пријава.
 

Повреден рудар од пробиштипско Трипатанци

Шеесет и едногодишен рудар во рудникот „Злетово“ во Општина Пробиштип вчера со сопствено возило се пријавил во Итната медицинска помош дека е повреден при работа.
 

Физичка пресметка кај Житен пазар во Кичево

Во попициска станица во Кичево во текот на вчерашниот ден околу 12:00 часот било пријавено дека на Житен пазар на улицата „Маршал Тито“ бил нарушен јавниот ред и мир со физички напад. Ш.И. (61) со остар предмет му нанел телесни повреди на Д.С. (55), двајцата од Кичево.
 

Се продава „рајскиот остров“ на Пабло Ескобар

Приватниот остров Седлбек Кеј, на кој пред две години требаше да се одржи Фјур фестивалот, се продава за 12 милиони долари.
 

Освежително предјадење - таратур со ореви (рецепт)

Освежително предјадење за овие топли денови…
 
Во главниот град почнаа со работа речиси сите базени, а за време на викендот се најавува сончево и топло време, па се очекува голема посетеност на базените, од страна на граѓаните, а особено од помладите. Во услови на високи температури за време на летниот период, базените се одличен начин да се разладат граѓаните, но при посетата на базен треба да внимавате на опасностите кои можат да ви се случат.
 

Изгорениците од сонце можат да бидат опасни

Лекарите предупредуваат граѓаните да внимаваат кога и како се изложуваат на сонце, бидејќи високите температури можат да предизвикаат изгореници на кожата, а тоа понекогаш може да биде многу штетно и опасно, со големи последици.
 

Важни совети за патување во лето

Сончевото и топло време ги предизвикуваат граѓаните да организираат и да отидат на некое патување. Но со цел безбедно и сигурно да стигнете на посакуваната дестинација потребно е да бидете запознаени со одредени правила за патување во лето.
 
Основачот на „Хуавеи“ соопшти дека приходите на тој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари пониски од планираните во наредните две години, споредувајќи ја компанијата тешко оштетен авион како резултат на активностите на американската администрација.
 

Индиски магионичар исчезна во река

Индискиот магионичар кој се обиде да го репродуцира бројот на Хонини со скокање во река окован во синџири, не се појавил на површината и веќе е доведен во прашање неговиот живот, известува Би-Би-Си.
 
Фронтменот на американскиот метал бенд „Мегадет", Дејв Мастејн изјави дека му бил дијагностициран рак на грлото.
 
Осумдесет и шест проценти од корисниците на интернет признале дека биле измамени од лажни вести – најголемиот дел од нив на Фејсбук – според глобално истражување.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.