Зад мене се случува уништување и масовна сеча на дрва и зелена површина која се одвива со знаење и под директива на Петре Шилегов. Шилегов исече и соголи речиси цел еден парк, обвини Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ.
 
Податоците за загадувањето на воздухот од мониторинг станицата во Гази Баба во текот на изминатите пет часа биле невалидни поради замена на потрошен дел.
 
Со повеќе настани општина Гази Баба одбележа 43 години од своето постоење.
 
Советниците на ВМРО - ДПМНЕ во Гази Баба повторно ја блокираат работата на општината спречувајќи нова инвестиција од 20 милиони евра, информираат од општината.
 

Без вода дел од општина Гази Баба

Од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје известуваат поради поврзување на корисници на нова водоводна мрежа на ул.Анри Барбис во населбата Маџари, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на потегот од Триангла до ул.Анри Барбис, ул.Темко Попов, ул.Карл Либнехт и ул.Карл Хрон од 9 часот до завршување на интервенцијата (општина Гази Баба).
 
Денеска на плоштадот во Автокоманда, од 15 до 23 часот ќе се одржи манифестацијата "Вкуси ја Гази Баба - Вкус за сите генерации".
 
Општина Гази Баба продолжува со доделување на субвенции за набавка на печки на пелети.
 

Есенско чистење во Гази Баба

Со 30 работници на терен, две автоцистерни, три специјални комунални возила – патарки и две електрични метларки, ЈП „Комунална хигиена“-Скопје денеска генерално ја чисти општината Гази Баба.
 
Парно греење денеска добија 3.546 домаќинства, 17 основни и средни училишта и детски градинки и 75 деловни субјекти во скопските населбите Железара, Автокоманда, Триангла, Маџари и Хиподром.
 
Хуманитарен концерт ќе се одржи на 9 октомври, среда, на стадионот во Трубарево, за собирање средства за младиот Бојан Димитриевски, кому му е потребно скапо лекување во Русија.
 
Жителите на Автокоманда и Гази Баба со транспаренти во раце на кои пишуваше „Доста ја гушите Гази Баба.
 

Ќе се гради ново училиште во Идризово

Владата на вчерашната седница ја усвои Информацијата за потребата од изградба на ново основно училиште во Гази Баба во Идризово.
 

Дел од Маџари денеска без вода

Прекин во водоснабдувањето денеска од 8.20 часот ќе имаат дел од корисниците лоцирани на улиците „Благоја Стевковски“, „Карл Либнехт“ и „Темко Попов“.
 
Во консултација со светски експерти се реализира изградбата на вакуум канализацијата во Јурумлери, информираат од Општина Гази Баба.
 
Оваа година општина Гази Баба продолжува со субвенционирање на сите граѓани за набавка на нови печки на пелети во износ од 70 отсто од вредноста на грејното тело, но не повеќе од 30.000 денари, со вклучен персонален данок на доход. За оваа намена од општинскиот буџет се обезбедени 550.000 денари.
 

Пожар над селото Страчинци на Скопска Црна Гора

Пожар избувна попладнето над селото Страцинци на планината Скопска Црна Гора и се движи кон кумановското село Мојанце. Зафатена е ниско стеблеста шума, изјави за МИА командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски.
 
Како што истакна Шилегов, во првата фаза ќе се реконструира улицата во должина од 870 метри заедно со подземната инфраструктура и ќе се изградат велосипедска и пешачка патека од едната страна во вкупна ширина од 4,5 метри. Вкупната инвестиција ќе биде 16 милиони денари, а треба да биде готова за 60 дена.
 

Дефект остави без вода дел од корисниците во Ченто

Поради уличен дефект на улицата „Тодор Ецов 12“ од 10:15 часот претпладнево е прекинато водоснабдување на корисниците од улиците „Тодор Ецов“, „Тодор Чопов“ и „Христифор Жефаровиќ“.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.