Во рамки на „Културното лето Општина Кисела Вода 2019“ вчера во паркот „Шопен“ настапуваа Бени и Нон Стоп, групата Биоритам и Анастасија Петреска.
 
Советот на Општина Центар на денешната 33-та седница го усвои предлогот, новото општинско училиште во населбата Капиштец да го носи името „Киро Глигоров“.
 
 Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски денеска во просториите на Јавната детска установа „11 Октомври“ – Скопје, предаде во употреба нови 12 клима уреди и три тајфуни.
 
Започна обновата и реконструкцијата на дел од улицата „23 Октомври“ во скопската Општина Аеродром. Увид во градежните активности денеска извршија градоначалниците на Град Скопје и на Општина Аеродром, Петре Шилегов и Златко Марин.
 
Општина Кисела Вода денеска додели 71 ваучер за новороденчиња, од кои 38 за женски и 33 за машки деца.
 

„Бек ту скул вик“ од утре во Општина Аеродром

Општина Аеродром од 24 август до 1 септември на повеќе локации низ општината ќе организира урбан настан „Бек ту скул вик“ (BACK 2 SCHOOL WEEK).
 
Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на Територијалната протипожарна бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски.
 
Без електрична енергија утре неколку часа ќе останат корисниците во делови од општините Бутел, Центар, Чаир и Карпош.
 
Општина Чашка  ќе прави бушотини за вода на длабочина од 30 до 40 метри во населените места Населба Чашка, Богомила, Согле и Мартолци, а со кои ќе се подобри водоснабдувањето на жителите  од овие населени места , а кои имаат недостиг од вода за пиење посебно во летните месеци.
 
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов по пожарот во двокатниот автобус на ЈСП Скопје на својот Фејсбук профил изрази почит до возачот на автобусот за неговата присебност и до Територијалната противпожарна единица за брзата интервенција.
 
Екипи на ЈП Водовод и канализација заедно со комунални инспектори од Град Скопје денеска спроведуваат акција за исклучување на диви приклучоци на територијата на општина Сарај.
 

Градинката „Буба Мара“ со нови дворни површини

Стручниот и воспитниот тим на детската градинка „Буба Мара“ во скопската населба Ново Лисиче летово ги уредија дворните површини на објектите за успешен почеток на новата учебната година.
 
Екипите на Град Скопје ја завршија реконструкцијата на дел од улицата Ѓорче Петров, на потегот од општинската зграда до објектот на „Баумаркет“, а градежните работи за обнова на оваа фреквентна сообраќајница продолжуваат со засилено темпо, се до бензинската пумпа на Макпетрол, соопшти денеска Град Скопје.
 
Двокатен автобус со број 5 на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје се запали изутринава во населбата Ѓорче Петров. Нема повредени патници. Причинета е само материјална штета.
 
Делницата во правец кон Бит пазар, од крстосницата со бул.„Гоце Делчев“ до клучка Детелинка од утре (22 август) од 8:30 часот до задутре (23 август) до 8:30 часот, ќе биде целосно затворена за сообраќај поради асфалтирање на бул.„Крсте Мисирков“.
 

Поради дефект без вода корисниците од Момин Поток

Поради уличен дефект на улицата „Октомвриска револуција“ 56 во Скопје од 10:15 часот претпладнево е прекинато водоснабдувањето на корисниците од населбата Момин Поток.
 

Нови машини за чиста животна средина во Чаир

Општинската служба за одржување на јавната чистота во Чаир од денеска располага со новата електрична машина за собирање на отпад низ тротоарите за време на секојдневните акции за чистење.
 
Денеска градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски со заменик-министерката за финансии, Ширет Елези во Министерството за финансии потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.