Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, од денешниот митинг во Центар истакна дека промените во Центар се извесни, а Oпштина Центар ќе биде пример за тоа како треба да изгледа општина во европска метропола и изрази голема поддршка за Наташа Котлар за која истакна дека е човек што ќе се бори против урбаната мафија и за почиста општина за сите центарци.
 
Регионалниот центар за управување со кризи  Град Скопје,  по добиеното известување од ЈП Водовод и Канализацијаги известува граѓаните дека утре, 21.10.2021 година,
 
Шилегов изгуби во Скопје со разлика од 8.000 гласа, граѓаните во огромен број се определија за промени. Народот јасно даде глас против власта и против силно антивладино расположение, истакна на денешната прес-конференција Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ.
 
На денешната заедничка прес конференција на кандидатот за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска заедно со новоизбраниот градоначалник на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски беше претставен проектот за создавање на Центар за софтверски инженеринг и хаб за иновативни ИТ компании во Аеродром.
 
Скопје го промени својот лик. Скопје стана град кој ги поврзува своите граѓани. Есенинова е еден од симболите на тоа поврзување.
 

Шилегов: Нема да има кафуле на падините на Водно

Додека сум јас градоначалник, Водно ќе биде третирано како светост за скопјани.
 
Ќе го започнам мандатот на градоначалник на Скопје со решавање на приоритетните проблеми од секоја скопска општина.
 

Казнети 154 возачи и пешаци во Скопје

Полицијата вчера во Скопје казнила 154 возачи и пешаци, од кои 65 возачи за брзо возење, соопшти Министерството за внатрешни работи.
 

Без вода делови од Скопје

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЈП „Водовод и канализација“, информира дека денеска поради технички зафати дел од корисниците на Скопје ќе останат без вода.
 
Кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, продолжи со теренските активности по победата во првиот круг на изборите и со тоа го означи почетокот на изборната кампања за вториот круг.
 
Во првиот круг од изборите за градоначалник на Скопје учествуваа дури дванаесет кандидати, секој со своја визија за развојот на градот. Драго ми е што со повеќето од нив имавме слични проекти и размислувања како Скопје треба да продолжи да се развива.
 
Според податоците кои вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисја (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник на градот ќе бираат меѓу независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска и кандидатот на СДСМ и досегашен градоначалник, Петре Шилегов.
 
На вечершата прес-конференција на Државната изборна комисија, претседателот Александар Даштевски рече дека, според пребројувањето на гласовите, Тимчо Муцунски и Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ се новите градоначалници на скопските општини Аеродром и Ѓорче Петров.
 
Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, соопшти дека во Советот на Град Скопје, ВМРО-ДПМНЕ со 78.538 гласа ќе има 17 советници, СДСМ со 52.431 глас има 12 советници, ДУИ со 26.338 гласа има 6 советници, Левица со 20.070 гласови има 4 советници, ЛДП и ДОМ со 9.152 гласа имаaт 2 советника, Алијанса за Албанците и Алтернатива имаат 11.447 гласови и исто така 2 советника, колку што доби и независната листа на Зелен хуман град со 9.062 гласа.
 

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број на гласови со Данела Арсовска, независната кандидатка поддржана од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Тој смета дека тогаш и ќе издвои победа. Не откри на чии гласови се надева од кандидатите кои не влегоа во втората изборна трка на локалните избори.
 
Според 73,14 отсто обработени избирачки места во Град Скопје, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, е во водство пред актуелниот градоначалник, Петре Шилегов од СДСМ.
 
Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на ист начин како што ја поддржале во првиот, ја почна кампањата за вториот круг на локалните избори.
 
Независната кандидатка за градоначалничка, Ана Петровска изрази незадоволство од спроведувањето на локалните избори. Таа потенцираше дека тоа го констатирале набљудувачите.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.