All for Joomla All for Webmasters
Вчеравечер во Општина Бутел беше отворена ликовната изложба на делата од осмата ликовна колонија ,,Љубанци 2018,,.
 
 
Во Општина Бутел утре ќе биде отворена ликовната изложба на делата од осмата ликовна колонија ,,Љубанци 2018“.
 

Акција за собирање кабаст отпад во Бутел

 
 Oд денеска до 24 април на територија на општина Бутел ќе се спроведува акција за собирање кабаст отпад.
 
Сојузот на Стопански комори на Македонија и општина Бутел денеска потпишаа Меморандум за соработка, кој претставува заедничко залагање за промоција на двете економски зони на територија на општина Бутел.
 

,,Априлијада 2019” во Општина Бутел

Општина Бутел го одбележа денот на шегата. Во одбележувањето учество земаа учениците од седумте основни училишта, како и најмладите од детската градинка ,,11 Октомври”.
 
Со манифестација еко дефиле на велосипеди во Општина Бутел завршија Десетте денови на екологијата во општината.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов со велосипед дојде на манифестација еко дефиле на велосипеди во Општина Бутел со што завршија Десетте денови на екологијата во општината.
 

,,Вози велосипед за почист свет” во Општина Бутел

Пред споменикот на Никола Јонков Вапцаров, во паркот пред Општината Бутел, утре со почеток во 11,00 ч. ќе се одржи завршната манифестација – еко дефиле на велосипеди со што ќе бидат затворени десетте ,,Денови на екологијата” во Општина Бутел.
 
Во Општина Бутел денеска се одржа петтиот ден од одбележувањето на Денот на екологијата.
 

Делови од Бутел утре без вода

Прекинато водоснабдување утре ќе имаат корисниците од улицата „Босна и Херцеговина“ поради водоводен приклучок од ф-250 мм на ф-150 мм.
 

Делови од Бутел задутре без вода

Прекинато водоснабдување задутре ќе имаат корисниците од улицата „Босна и Херцеговина“ поради водоводен приклучок од ф-250 мм на ф-150 мм.
 
Во општина Бутел во тек е одбележувањето на деновите на екологијата.
 
Во Општина Бутел почна одбележувањето на Денот на екологијата. Манифестацијата почна пред споменикот на Никола Јонков Вапцаров во паркот пред општината, со учениците од ОУ Живко Брајковски кои работеа на еколошката тема ,,Отпад и како да се искористи хартијата што се фрла,,.
 
Утре пред споменикот на Никола Јонков Вапцаров  во паркот пред Општина Бутел, со почеток во 11,00 ч. ќе почне одбележувањето на Денот на екологијата.
 

Радишани вечерва без вода

На улицата „Радишанска" во населба Радишани вечерва од 19.00 часот ќе биде прекинато водоснабдувањето.
 

Акција за чистење на дивите депонии во Бутел

Во Општина Бутел, денеска почна акција за чистење на дивите депонии, во рамките на Неделата за подигнување на јавната свест, на ЈП Комунална хигиена-Скопје.
 
Во училишниот двор на ОУ ,,Живко Брајковски,, денеска беа засадени 25 јасенови дрва. Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски, директорката на училиштето, заедно со учениците и наставниците од секцијата по биологија учествуваа во овој еколошки хепенинг за поубава и позелена еколошка средина.
 

Расте општествената одговорност кај компаниите

Општествено одговорните компании стануваат се побројни во изминатиот период.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.