Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре (сабота), во периодот од 09.00 до 12.00 часот, поради натпревар „Триоги Триатлон“, МВР ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај по одредени сообраќајници во Скопје.
 
Поради неспособноста на Данела Арсовска од денеска целата општина Шуто Оризари е отсечена од јавниот автобуски превоз, обвини Лилјана Божиновска, советничка во Советот на Град Скопје.
 
Во скопската зоолошка градина се родија бебиња од загрозениот вид бели волци (canis lupus arctos).
 

Започна чистењето на кејот на река Вардар

Согласно со Програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, реките Серава, Лепенец, Треска и на отворените канали на подрачјето на Град Скопје за 2022 година, по налог на Градот, екипи на ЈП „Улици и патишта“ Скопје почнаа со спроведување на активности за чистење на коритото на реката Вардар.
 
Од „ЕВН Македонија“ известуваат дека поради веќе закажани технички зафати во електродистрибутивната мрежа, денеска без електрична енергија ќе останат следните корисници:
 

Без вода делови на Карпош и Центар

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека денеска поради уличен дефект ф -100 мм на ул. Петре Пирузе бр. 12 (по старо Мексичка), прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците Петре Пирузе, Ташкенска, Хаванска и дел од улиците Варшавска и Хелсинки. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 09:00 часот и ке трае се до завршување со санација на дефектот (o. Карпош);
 

Без струја делови од Скопје

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, по добиено известување од ЕВН, информира дека заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска без електрична енергија ќе останат следните корисници:
 
Непознати сторители вчера насилно ги отвориле кутиите (орманчиња) за електрична енергија кај ЗОО Скопје и во близина на споменикот на Гоце Делчев, а осигурувачите биле исклучени, информираат од Град Скопје.
 
Град Скопје заедно со екипите на јавните претпријатија и во координација со Општина Шуто Оризари успешно ја спроведоа работната пролетна акција на територија на оваа општина.
 
Повеќе од 200 волонтери од Град Скопје, јавните градски претпријатија, Пивара Скопје, Пакомак, Мен енд Маунтен и амбасадите на САД, Швајцарија, Велика Британија и Холандија
 
Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојковски, денеска ги посети дневните центри за лица со попреченост во населбата Волково.
 
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска оствари работен состанок со претседателот и претставници на Здружението на лица со телесен инвалидитет на Скопје Мобилност на кој разговараа за проектот „Мобилна личност успешна индивидуа”, кој се реализира со поддршка на Град Скопје, како и за динамиката на неговата реализацијата.
 
На Меѓународниот ден на трудот секоја година се одбележуваат континуираните заложби за унапредување на работничките права и солидарноста за обезбедување соодветно вреднување на вложениот труд, изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.
 
ЈСП информира дека поради Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај и верскиот празник Рамазан Бајрам, утре, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред.
 
ЈСП информира дека поради Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај и верскиот празник Рамазан Бајрам, в понеделник, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред.
 

Без вода делови од Скопје

Регионалниот центар за управување со кризи - Скопје, по добиеното известување од ЈП „Водовод и канализација“, информира дека, денеска, поради дефект на затворач ф-250 мм на улицата Боца Иванова бб (во близина на пругата покрај Серава), прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од истата улица и дел од булеварот Македонско-косовска бригада, вклучително и трговскиот центар „Поинт ретаил парк“, „Вива фреш“ и „Касарна Илинден“.
 

Без струја делови од Скопје

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска без електрична енергија ќе останат:
 
Од „ЕВН Македонија“ информираат дека, поради планирани прекини во дистрибутивниот систем за електрична енергија, денеска без напојување ќе останат:
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.