Американски научници со помош на ХИВ вирусот развија терапија за лекување и на најтешки видови намален имунитет, така што по терапијата осум бебиња сега имаат целосно функционален имун систем, објави „Њу Ингланд Медисин Џурнал“.
 
Која е здравата алтернатива на антибиотиците? Што може да направите за да ја спречите појавата на инфекции или да оздравете без потенцијално сериозни нус-појави кои бараат употреба од антибиотици?
 

Пет совети за поздрав дигестивен систем

 Многумина својот режим на исхрана го дефинираат според саканата фигура и форма, други пак, си поставуваат ограничувања поради религиозни причини, а на трети воопшто не им е грижа како и со што сè се хранат.
 
Голем број холивудски ѕвезди, меѓу кои и Џенифер Анистон и Викторија Бекам, со години тврдат дека нивната убавина и здравје е благодарение на еден производ.  
 
Научните истражувања покажаа дека неколку капки сок од лимон измешан со сода бикарбона може да ви го спаси животот.
 
Најпопуларните јадења во класичен ресторан, односно 94 отсто од нив, ги надминуваат препорачаните 600 калории, посочува ново истражување на Медицинскиот факултет во Сао Пауло, Бразил. За угостителските објекти за брза храна пак, тој број изнесува 72 отсто.
 

Пирамида на здравата исхрана

Ви ги претставуваме шесте различни категории на храна од кои се состои пирамида за здрава храна и кои секој ден треба да бидат застапени во исхраната.
 
Одобрен е првиот лек за третман на постпородилна депресија, состојба која влијае на една од седум мајки.
 
Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на годишната конференција на Европското здружение на кардиолози што се одржа во Лондон, објави Ај-Еф-Ел Сајанс (IFLScience).
 

Помалку познати фактори за инфаркт

Секој знае дека пушењето, дебелината и недостигот на физичка активност го зголемуваат ризикот од инфаркт, но има и други – помалку познати фактори.
 
Ако готвите здрава храна, тогаш познатo ви е кокосовото масло, чии што придобивки ги надминуваат кулинарските води - тоа е изненадувачки добро за кожата и косата.
 
Чувар на куќата е растение од кое се прави стар народен лек за повреди, миоми и губење на слухот.
 

Лек за несоница

Сите ние знаеме колку е важно да спиеме цела ноќ, но во последните неколку години, времетраењето на спиење се намалува.
 
Се поприсутно и распространето во Македонија изминатиов период е лекувањето на база на природни билки.
 
Јаболковиот оцет одамна е познат како одлична состојка за решавање на различни физички проблеми, но исто така и како поздрав избор за дијабетичари.
 
Обемна студија, со која се опфатени над половина милион деца не пронајде врска помеѓу вакцинацијата против сипаници, заушки и рубеола и аутизмот.
 
Зимата е период кога помалку се движиме, а повеќе јадеме и тоа најчесто потешка и помрсна храна. Па, доаѓањето на пролетта е одличен поттик да се исчисти телото од штетните материи и отрови кои се наталожиле во зимскиот период.
 
Зелениот чај се користи во Кина многу векови за лекување на разни здравствени проблеми.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.