Здравје/Фитнес

8 најздрави намирници кои треба да ги јадете секој ден

8 видови храна која треба да се јаде секој ден:

 

1. Спанаќ

Зелен и лиснат, ова растение е еден од најбогатите со хранливи вредности. Спанаќот е богат со омега 3 масни киселини и витамини Б, кои помагаат да се намали ризикот од срцев удар и остеопорозата. Дополнително - фолната киселина го забрзува протокот на крв низ телото, со што се елиминираат причините за сексуална дисфункција предизвикани од годините. Нека вашата цел биде една чаша свеж или половина чаша варен спанаќ дневно!

 

2. Јогурт

Иако различни култури се придржуваат на јогуртот како нивна сопствена креација, оваа 2000-годишна храна не може да биде оспорена од неговата голема улога во зачувувањето на вашето здравје. Јогуртот содржи стотици милиони пробиотички организми кои им помагаат на бактериите во вашето тело. Помага да се одржи добар имунолошки систем, и обезбедува заштита од рак. Една чаша дневно е доволно. Може да се меша со овошје или зеленчук, мед или друга слатка храна и да направи одличен појадок - или десерт!

 

3.Домат

Постојат две работи што треба да знаете во врска со доматите: 1.Црвениот е најдобар, бидејќи е богат со ликопен, антиоксиданс и 2. Преработените домати се исто толку добри како свежи, бидејќи на тој начин телото го апсорбира ликопенот полесно. Истражувањата покажуваат дека исхраната богата со ликопен може да го намали ризикот од рак на мочниот меур, белите дробови, црниот дроб, кожата и стомакот, како и намалување на ризикот од затнатите артерии. На вашето тело е дневно му е доволно 22 милиграми ликопен (околу осум домати) или една чаша доматен сок.

 

4. Моркови

Голем број на црвено, жолто или портокалово овошје и зеленчук е полно со керотен - супстанција која често е поврзана со лекуваето на голем број на болести и рак, и било кое друго овошје или зеленчук не е толку богат, со керотен, колку што морков. Половина чаша дневно или една чаша сок е доволно за вашето тело.

 

5. Боровинки

Со највисок износ на антиоксиданси од сите нивни роднини, боровинките, играат голема улога во лекувањето на рак, дијабетес и се бори со болестите на меморија. Истражувањата покажаа дека боровинките се богати со влакна и витамини А и Ц, исто така го подобруваат кардиоваскуларниот систем. Конзумирајте една чаша свежа или половина чаша замрзнати или сушени боровинки дневно.

 

6. Црвениот грав Гравот е одличен и за вашето срце, но ниеден вид не може да има толку позитивен ефект врз вашиот мозок како црниот грав. Како и боровинки, поради големиот број на антиоксиданти, тие ја поддржуваат работата на мозочните клетки. Половина чаша на ден ќе обезбеди 8 грама протеини и 7,5 грама влакна, без калории или штетни масти.

 

7. Орев Побогат со омега 3 масни киселини е од лососот, со повеќе полифеноли од виното, и речиси еднаков износ протеини како пилешкото, оревот е еден од најпознатите хранливи храни. Околу 28 грама ореви е секогаш доволна количина, особено како закуска по напорна работа.

 

8. Овесни зрна Неквалификуван крал меѓу храната - овесот е дефинитивен победник во неговата хранлива вредност. Полн е со влакна што ја намалува можноста од срцеви заболувања, и покрај поголема количина на јаглени хидрати, овесните зрна се богати со протеини, и како такви се идеални за создавање на мускулна маса.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.