Здравје/Фитнес

10 заповеди за трајно слабеење

Брзите диети се добар избор кога сакате да се ослободите од 2-3 килограми што ги имате здобиено во текот на зимата, пред да отидете на море, но тие често имаат јо-јо ефект и на крајот завршувате уште подебели отколку што сте биле порано.

 

Затоа, послушајте ги нашите 10 наредби за трајно губење на тежината. Со нив ќе ги изгубите килограмите еднаш и засекогаш без да го загрозите вашето здравје!

 

1. Не држете диета, туку променете ја исхраната


2. Редовно практикувајте физичка активност


3. Не реагирајте на првото чувство на глад


4. Имајте на ум дека не сите калории се исти, избегнувајте ги преработените јадења, за сметка на тоа јадете свежа храна.

 

5. Јадете повеќе протеини, за сметка на јагленохридратите, и скробот.

 

6. Не прескокнувајте оброци, за да не дојдете во ситуација да се изгладните, а веднаш потоа да посегнете по нездрава храна.

 

7. Важно е и како јадете. Психичката ситост има поголемо значење од физичката ситост. Кажете му на Вашиот мозок дека и со едно парче леб сте најадени.

 

8. Редовно мерете се. На тој начин ќе ја контролирате вашата тежина.

 

9. Стресот и несоницата се ваши непријатели. Кога сте гладни и ненаспани, добивате лажно чувство на глад. Затоа, одморете се и без нервози. 

 

10. Секогаш имајте на ум дека стагнацијата во слабеењето е нормална појава.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.