Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните за убавина, базените и големите хотели.
 

Почна уписот на првачиња во општина Карпош

Почна уписот на ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 во основните училишта во општина Карпош.
 
Владата усвои изменување и дополнување на Уредбата со законска сила за формирање Фонд за помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од Ковид-19.
 
Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по веста дека Мухамед Зекири има коронавирус, а поради работните состаноци кои ги имале заедно, направила тест за Ковид-19 и резултатот е позитивен.
 
Министерството за труд и социјална политика информира дека хронично болните лица, родителите на дете до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, бремените жени, самохраните родители, родителите на деца со попреченост кои користат дневен центар, лицата кои одат на работа со придружба - потполно слепи лица, лица кои се движат со инвалидска количка и лица со умерена и тешка интелектуална попреченост, се ослободени од работа или доколку има можност да работат од дома.
 
Холивудскиот актер Алек Болдвин во неделата сподели момент на молк во врска со протестите ширум земјата предизвикани од убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис минатиот понеделник.
 
Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на Опшина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што имале контакт со заболен од коронавирус.
 
Од ЕВН Македонија информираат дека денеска без електрична енергија ќе останат:
 
Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени со навршени и над 62 години и за мажи со навршени и над 64 години, во вторник, петок, сабота и недела, соопшти ЈСП.
 

Интер ќе ја продолжи позајмицата на Санчез

Фудбалскиот клуб Интер има желба да ја продолжи позајмицата играчот на Манчестер Јунајтед Алексис Санчез. Чилеанецот оваа сезона е ирач на Интер. Италијанскиот клуб според договорот плаќа една четвртина од плата на Санчез.
 

Британската кралица фотографирана како јава пони

Британската кралица Елизабета Втора е фотографирана како јава пони во паркот во Виндзор. Ова е првпат да е забележана надвор од палатата од воведувањето на мерките на изолација.
 

Казнети 585 лица за неносење заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие казнети се 585 лица за неносење заштитни маски на територија на цела држава, соопшти МВР.
 

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно многу да се заштитите од коронавирусот и апелира да не се верува во теориите на заговор и дека маската го намалува преносот за 79 отсто.
 
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), 5 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија.
 
Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација поради контакт со нивниот сопартиец Мухамед Зекири, кој е позитивен на коронавирус.
 
Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.
 

Барса игра на 13 јуни, Реал ден подоцна

Шпанската Ла Лига ќе продолжи на 11 јуни со градското дерби во Севилја. На „Санчез Писхуан“ од 22 часот 28 коло ќе го отворат Севилја и Бетис.
 

Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од Тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти, објави Си-ен-ен.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.