Филигранството препознатливо за Охрид и Македонија

Заживува филигранството во Охрид. Стариот добар занает по кој надалеку бил познат овој крај, конечно се враќа.
 
Најновото научно истражување покажа дека јадењето кромид и лук може да го намали ризикот од карцином на дојката. Група професори од Универзитетот во Бафало и Универзитетот во Порторико спроведоа истражување за поврзнаноста меѓу употребата на кромид и лук и карциномот на дојката.
 
Атрактивната Кристина Пенава (20) која дневно продава и до 300 килограми мандарини во Бестовје, близу мостот што го поврзува со Загреб, за кратко време стана вирален хит.
 
Луксембург е земја членка на ЕУ што троши најмногу пари за спортска рекреација на своите граѓани, дури 492 евра по жител, додека Хрватска и Бугарија со 13 и 16 евра по лице, се земји со најниски тошоци за рекреативни содржини, објави „Евростат“.
 
Динамичниот стил на живеење, променетите вредносни модели на однесување кај луѓето, либералниот бракоразводен режим, остварувањето на личните потреби и интереси пред оние на семејството несомнено влијаат на брзото зголемување на бројот на разводи во изминатите неколку децении.
 

Денеска е Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) е еден од големите празници на Светата православна црква.
 

Воз кај село Ногаевци усмрти 23-годишен Пакистанец

Патничкиот воз што сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, во близина на село Ногаевци, општина Градско, синоќа во 18:40 минути удрил во едно лице кое починало на самото место.
 
Хрватска, Словенија и Црна Гора се наоѓаат меѓу 40 најубави земји во светот, според критериумите на списанието „Conde nast traveller“.
 

Почина професорот Томе Груевски

Универзитетскиот професор по комуникологија, новинарство и односи со јавноста Томе Груевски, почина синоќа на 70-годишна возраст во Скопје по кусо и тешко боледување.
 

Почина рок-ѕвездата Рик Окасек

Фронтменот на рок-групата „Карс“, Рик Окасек беше пронајден мртов во стан во Њујорк. Полицијата вчера соопшти дека властите реагирале на повик на телефонот 911, па кај 75-годишниот пејач само била констатирана смрт.
 

Во Јапонија живеат над 70.000 стогодишници

Во Јапонија првпат откако се води статистика бројот на луѓе постари од 100 години надмина 70.000, се наведува во извештајот на Владата објавен денеска, додавајќи дека бројот на стогодишници се зголемува 49-та година по ред.
 

Печурките го намалуваат ризикот од рак на простата

Истражување на јапонски научници посочува дека консумацијата на печурки штити од рак на простата, доколку се јадат трипати во седмицата.
 

Македонските граѓани на работа во Хрватска

Хрватското крајбрежје летово беше дестинација на многу македонски граѓани, но не како туристичка, туку како дестинација каде работат.
 
Ново истражување објавено во списанието „ЏAMA“, ги посочува безалкохолните газирани сокови, независно дали содржат шеќер или вештачки засладувачи, како фактор за зголемување на ризикот од предвремена смрт кај луѓето, па дури и како можен причинител за појава на Паркинсонова болест.
 
Вегетаријански и вегански начин на исхрана намалува ризик од срцеви заболувања, но носи поголем ризик од мозочен удар, покажала голема студија објави Би-Би-Си.
 
Пиењето вода е клучен фактор за одржување добро здравје. Водата ја зголемува енергијата на телото, го подобрува варењето на храната, го забрзува метаболизмот, помага при ослободување на токсините…
 

Виена е најпријатниот град за живеење во светот

Виена е најпривлечниот град за живеење и за посета во светот, се наведува во класификацијата на „Економист интелиџенс јунит” за 2019 година. Австриската престолнина втора година по ред е пред Мелбурн, а Париз е подолу на листата поради протестите на „Жолтите елеци”.
 

Луѓето што чуваат кучиња се поздрави

Сопствениците на кучиња имаат поздраво срце од другите луѓе поради тоа што често се надвор и се поактивни.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.