Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала независноста на Косово, јави РТС.
 

Четврт случај на заразен со новиот коронавирус во Италија

 Италијански државјанин е позитивен на медицински анализи за новиот коронавирус.Мажот на возраст од 38 години бил примен во болница во северниот град Кодено.
 
 Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан, биле пречекани од револтираните мештани кои со камења мавале по автобусите кои се упатиле кон медицинскиот центар во градот Нови Санжариј, во регионот Полтава.
 

Силен земјотрес го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер бил регистриран синоќа во државата Гереро во југозападниот дел на Мексико. 
 

Италијанец позитивен на коронавирусот

Италијански државјанин бил позитивн откако се тестирал за присуство на новиот коронавирус, пренесе Ројтер, повикувајќи се на властите во северниот регион Ломбардија.
 

Трамп остро го критикуваше годинашниот Оскар

Доналд Трамп остро го критикуваше годинашниот Оскар. Во говорот пред неговите приврзаници во Колорадо, американскиот претседател рече дека добитникот на наградите, јужнокорејскиот филм „Паразит“, никогаш не требаше да добие Оскар.
 
Судири во Украина откако десетици демонстранти нападнаа автобуси со евакуирани од Кина.
 
Германската влада го усвои нацрт-законот  за таканаречената основна пензија, со која би се зголемиле примањата на пензионерите, кои и покрај долгодишниот стаж и плаќање на пензиските придонеси имаат ниски пензии.
 
Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот, петти по ред претседател Зоран Милановиќ. Јосипа Лисац пред два дена, на инаугурацијата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, ја отпеа хрватската национална химна „Лијепа наша домовино“.
 
Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе е радикален десничар идентификуван како Тобиас Р.
 

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со објавувањето на електронската пошта на Демократската партија во 2016 година.
 

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со Brexit придонесе за пад на побарувачката за нови автомобили во Европа во првиот месец од годинава, соопшти Европското здружение на автомобилски производители (ACEA).
 

Опаѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Кина

Кина објави дека опаѓа бројот на нови случаи на коронавирус во земјата, но смртните случаи продолжуваат да бележат пораст. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека има 628 нови смртни случаи во централната провинција Хубеи и 45 случаи на други места во земјата.
 
Најмалку девет лица се убиени, а петмина се повредени во вооружен инцидент во германскиот град Ханау во близина на Франкфурт.Полицијата соопшти дека напаѓачот е пронајден мртов во неговиот дом. Специјалните полициски сили пронајдоа уште еден труп во домот. Истрагата е во тек.
 
Потврдени се првите жртви на коронавирусот во луксузниот брос на Дијамант принцез кој е во карантин во јапонското пристаниште Јокохама.
 

Авион со 14 лица се урна во Русија

Авион со 14 патници се урна во рускиот град Магадан. Инцидентот се случил кога машината Ан-2 се обидела да слета на аеродромот во градот на -25 степени целзиусови и чисто време.
 
Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД. Ваквата вест тој ја сподели на Твитер, каде напиша дека има задоволство да објави дека амбасадорот на САД во Германија, Ричард Гренел ќе стане прв човек на американското разузнавање.
 
Властите во Панама заплениле 5 тони кокаин. Огромната количина дрога била скриена во импровизирана подморница.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.