Македонската кошаркарска репрезентација доживеа фијаско на првиот квалификациски меч за Евробаскетот 2021, откако дозволи Естонија да направи неверојатна предност од 22 поени на полувреме, предност која беше недостижна и на крајот резултираше со пораз од 81:72. Во нашата група Б, уште се и кошаркарските велесили Русија и Италија.
 
Twingo Cup по успешната прва сезона во 2020 година повторно ќе биде во центарот на вниманието на љубителите на високите октани во Македонија. Новата натпреварувачка сезона стартува овој викенд (22 и 23 февруари) и тоа на патеката „Гробник“ во Хрватска.
 

Сити и наредната сезона ќе игра во ЛШ?

Англискиот шампион Манчестер сити и покрај забраната на УЕФА и наредната сезона ќе може да учествува во Лигата на шампионите доколку од Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана побара да им го замрзнат статусот додека не биде решена нивната жалба, тврдат правниците.
 

Клоп: Најтешка работа во животот е да играш против Атлетико

Тренерот на Ливерпул Јирген Клоп не е загрижен по поразот од Атлетико во Мадрид (1:0), бидејќи за пласман во четврт-финалето во Лигата на шампионите тимовите ќе одиграат и реванш.
 

Атлетико има срце, сѐ друго е на страната на Ливерпул

Елитниот европски фудбал се враќа по паузата од два месеци. Европските шампиони Ливерпул се враќаат на местото каде што лани ја освоија титулата, на „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.
 
Шпанскиот шампион, Барселона мораше да ги демантира вестите во шпанските медиуми дека плаќале за да се наруши репутацијата на легендарни ликови од историјата на клубот, вклучувајќи ги Пеп Гвардиола и Лео Меси.
 
Победата на Вардар над Мотор Запорожје 38:28, со која европскиот првак обезбеди пласман во осмина-финалето во Лигата на шампионите, не можеа да не ја забележат во ЕХФ. Двајца играчи на Вардар се најдоа во редовиот избор на најдобрите.
 
Тимот на Леброн Џејмс го победи Тимот на Јанис Адетокумбо со 157:155 на Ол стар викендот во Чикаго. На пвој меч, благодарение на промената на правилата, во последната четвртина се играше серизна кошарка. Тимот на Леброн успеа да надополни 17 поени негатива и на крајот да победи со поените на Ентони Дејвис од линијата за слободни фрлања.
 
Напаѓачот на Порто, Муса Марега морашеда биде спречуван откако се обиде да си замине од теренот по расистичките навреди кои ги добиваше од навивачите на Виторија по постигнувањето на победничкиот гол за својот тим.
 
Тотенхем стигна до неверојатна 3:2 победа на гостувањето во Бирмингем кај Астон вила, откако и покрај фантастичната игра на домашниот тим, неверојатна грешка во 94. минута на Енгелс му дозволи на Хеунг-Мин Сон да постигне гол за три поени.
 

Јуве лесно со Бреша, Фиорентина ја понижи Сампдорија

Јувентус се одвои на три поени пред Интер, барем до вечерашното дерби Интер-Лацио, откако со 2:0 ја совлада Бреша, која поголемиот дел од мечот го играше со 10 играчи, додека „најзабавно“ беше во Џенова, каде што Фиорентина стигна до зачудувачка 5:1 победа над Сампдорија.
 

Влхова се врати во Крањска Гора за петта победа оваа сезона

Петра Влхова уште еднаш покажа дека е во фантастична форма оваа зима, триумфирајќи на слаломот во словенечкиот ски-центар Крањска Гора, откако лидерката по првото возење, Швеѓанката Ана Ларсон не го заврши второто.
 
Австрискиот Штефан Крафт е победник на скратеното натпреварување во скијачки летови на домашната леталница во Бад Митерндорф, иако Јапонецот Рјоју Кобајаши имаше џиновски скок од 242.5 метри.
 

Сусо спаси поен за Севилја против „отпишаниот“ Еспањол

Сусо го постигна својот прв гол во дресот на Севилја, за во 80-тата минута од мечот да им донесе 2:2 реми со последнопласираниот тим на Еспањол, во уште една разочарувачка партија за тимот на Хулен Лопетеги.
 

Проблем за Македонија и за Џенова – се повреди Пандев

Екипата на Џенова забележи значајна победа во Болоња која многу ќе им значи во борбата за опстанок во Серија А.
 
Реал Мадрид сметаат дека сигурно ќе се обидат да го убедат Стерлинг да го напушти „Етихад“, откако се соочува со две сезони без настапи во Лигата на шампионите, иако Сити го ценат својот напаѓач фантастични 180 милиони фунти.
 

Премиер лигата може да му ја одземе титулата на Сити од 2014!

Ако Сити се обвинети од Премиер лигата, постои можност да се одземаат поени и ретроактивно, што значи дека титулите од минатото на богатиот тим ќе бидат на „удар“.
 

Барса на „мускули“ против Хетафе

Барселона славеше во дербито на колот во Ла Лига притив Хетафе со 2:1 (2:0). Со овој триумф и со натпревар повеќе Барселона се израмни со Реал на челната позиција на табелата, додека Хетафе и покрај поразот ќе остане на третото место.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.