Во Музејот „Борис Христов“ во Софија, денеска со почеток од 18:30 часот, ќе се одржи концертот „Класиката го среќава џезот“ на Квартет тромбони.
 

Изложба „Имагинарни знамиња“ во Мала станица

В среда на 11 ноември 2019 година во 20 часот во мултимедијалниот центар Мала станица при Националната галерија ќе биде изложен мултимедијалниот проект „Имагинарни знамиња“ од Маја Стефановска и Ален Реџепагиќ.
 

„Македонска сага“ - нова книга за филмот

Деновиве излезе од печат новата книга на новинарката и филмска критичарка, Сунчица Уневска, насловена „Македонска сага“.
 

Доделени филмските награди на 32-то издание на ЕФА

Британскиот филм „Фаворитка“ освои 8 награди, вклучувајќи ја и за најдобар европски филм, на годинешното 32-то издание на Европските филмски награди (ЕФА) во Берлин.
 
Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес.
 

Почнува 21. издание на фестивалот „Таксират“

Денеска со почеток на ПИН музичката конференција & шоукејс, во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје, почнува 21. издание на фестивалот „Таксират“, денови посветени на културата и уметноста.
 

„Орестија 1/4“ на репертоар во МКЦ

Во МКЦ вечерва со почеток од 20 часот во сала 25 мај, ќе се одржи изведба на претставата „Орестија 1/4“.
 
Синоќа на „Арт Тесалоники 4“ каде беше претставена изложбата „Неочекуван дијалог - ПИКАСО и ЈАНКУЛОВСКИ - керамики и слики“, Мице Јанкуловски ја доби наградата Ел ГРЕКО за најдобар уметник.
 
Во големата сала на Филхармонијата на 30 ноември биг-бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија (ЗЏМ) ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните музички групи на сите времиња, „Рејдиохед“.
 
Со прогласувањето на наградените филмови и премиерата на филмот „Зад хоризонтот“ на Делфин Лариси во киното Милениум е затворен 18-от Меѓународен фестивал за европски филм „Cinedays“.
 
Европските награди за најдобри фестивали (European Festival Awards) и годинава ги вклучија номинациите за Д-Фестивал и Таксират Фестивал во категориите: Д-Фестивал за најдобар мал фестивал, и Таксират за најдобар фестивал со средна големина и најдобар фестивал кој се одржува во затворен простор, информираат организаторите.
 
„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарен филм на „Европските филмски награди“, кои ги доделува „Европската филмска академија“.
 

Азиска премиера на „Врба“на фестивал во Тајпеј

Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски продолжува да го освојува и азискиот дел од светот. Азиската премиера ќе биде на 13 ноември во Тајпеј, Тајван, на еден од најголемите филмски фестивали во Азија.
 

Париз ќе бара помош од Москва за Нотр Дам

На Франција можеби ќе ѝ биде потребна стручна помош од Русија во обновата на катедралата Нотр Дам, која изгоре во април, изјави амбасадорката на земјата во Москва.
 

Филмот „Скопје 2020“ ќе биде прикажан на „Синедејс“

Филмот „Скопје 2020“ ќе биде прикажан на 10 ноември во кино „Фросина“ како дел од 18. издание на фестивалот „Синедејс“.
 

Премиера на драмата „Официјални тајни“ утре во МКЦ

Драмата „Официјални тајни“ (Оfficial Secrets), заснована на вистинската приказна за британската укажувачка Кетрин Ган утре во 18 часот премиерно ќе биде прикажана во „Кино Фросина“ во МКЦ како дел од дополнителната програма на третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје.
 

Концерт на гитарското трио „Елогио“ во Филхармонија

Во Камерната сала на Филхармонија в петок, на 8 ноември, во 20 часот ќе настапи гитарското „Трио Елогио“, основано од тројца исклучителни гитаристи – Петрит Чеку (Косово), Педро Рибеиро Родригез (Португалија) и Томислав Вукшиќ (Хрватска).  На програмата се дела од Моцарт, Руждјак, Рахмањинов, Шуберт...
 
Министерот за култура Хусни Исмаили денеска ја посети Националната установа „Спомен-куќа на Мајка Тереза“, каде што одржа и прес-конференција заедно со директорот на оваа установа, Ариан Асланај, и со директорот на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците, Скендер Асани.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.