Со долготраен аплауз и стоечки овации мина синоќешната прва проекција на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски на реномираниот фестивал ФЕСТ во Белград, на која присуствуваа и режисерот со главните актери Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Никола Ристески и Камка Тоциноски.
 
Министерството за култура информира дека Комисијата во состав: Трајче Блажевски, Имер Бајрами, Џемил Бектович, Агрон Салиу и Александар Андовски, ги разгледала пристигнатите пријави на Конкурсот за финансирање проекти од национален интерес од областа на меѓународната дејност за учество на Македонија на 17-тата Интернационална изложба на архитектурата во Венеција.
 
Драмски театар ја откажа претставата „Луди за љубов“ што требаше да се одигра утре, 3 март, по препораката на Владата од минатата недела за откажување на сите јавни собири до 6 март како превенција од коронавирусот.
 

МНТ и Театар „Комедија“ ги откажаа претставите

„Во согласност со препораката на Владата на Република Северна Македонија за неодржување јавни настани до 6 март, НУ Македонски народен театар ги одлага закажаните претстави во овој период.
 
В петок во Кинотеката во Скопје со почеток во 20 часот ќе биде прикажан дел од наградените кусометражни филмови од последното издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, кој се одржа минатото лето во Струмица.
 
Вечерва со почеток во 20 часот популарниот комичар од Србија Семир Гичиќ со својот стендап гостува на сцената на „Театар комедија“. Семир ексклузивно гостува во Скопје и е добро познат на пошироката јавност како актер, режисер и драмски писател.
 
Вчеравечер во МКЦ во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија се одржа церемонијата за доделување на „Златна рамка“ - почесни награди за филмски автор, филмски актер и филмски работник на годината.
 

Балетската претстава „Самсон и Далила“ денеска во МОБ

Денеска, 15 февруари, со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс.
 

Креативна Европа во рамките на „Златна рамка 2020“

На 15-ти февруари в сабота во МКЦ се организира отворена презентација во рамките на „Златна рамка 2020“ 
 

Култниот режисер Желимир Жилник доаѓа во Скопје

Во понеделник, 10 февруари, во Музејот на Современата Уметност – Скопје ќе бидат прикажани два филма на култниот режисер Желимир Жилник,краткиот филм „Мали пионери“ и долгометражниот филм „Убави жени одат по градот“. По овој повод, Жилник пристигнува во Скопје, па така од 19 до 20 часот предвиден е разговор со присутната публика, која ќе може одблизу да го запознае режисерот. Веднаш потоа почнува проекција на филмовите.
 
Во текот на декември 2019 година беше распишан Конкурсот на Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) за најдобри книжевни остварувања во годината што измина. Од пристигнатите 57 наслови стручните жирија во првата фаза одбраа наслови што влегоа во потесен избор, а потоа по пат на гласање ги селектираа добитниците на наградите.
 
Јубилејна 100-та изведба на „ПИПИ ДОЛГИОТ ЧОРАП“, ќе се одржи в недела на 9 февруари 2020, информираат од Театарот за деца и младинци.   
 

Снимањето на „Вечните“ официјално завршено

 
Заврши снимањето на „Вечните“ (The Eternals), новиот филм на студиото Марвел - фабрика за суперхерои во сопственост на Дизни.
 
 
Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави книгата на Искра Тасевска Хаџи-Бошкова „По трагите на древните цивилизации“, во која се синтетизирани разновидните проучувања, кои се однесуваат на најдревните културни традиции, писма и литератури.
 
 
Виктор Ивановски, студент по анимација на „Sheridan College“, Канада е дел од екипата што работеше на анимираниот филм „The Fox and The Pigeon“ кој годинава ја освои престижната „ANNIE“ награда за најдобар студентски анимиран филм, на 47.то издание на манифестацијата „Annie awards“ во Лос Анџелес.
 
Предлог-законот за култура којшто од следната работна недела треба да се најде пред пратениците, воопшто не ги исполнува методолошките и номотехничките стандарди за изработка на прописи од ваков тип, изјави Зоран Љутков.
 

Премиера на „Сара“ во Велешкиот театар

 Во четврток, 6-ти февруари, на малата сцена со почеток во 20 часот, Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“, Велес премиерно ќе ја изведе претставата „Сара“ од Катерина Момева, во режија на Елеонора Теова.
 
 
Во средината на четириесеттите години започнуваат да се основаат првите професионални театри на македонски јазик, а прв од нив е Македонскиот народен театар.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.