„Ловецот на планети“ на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата.
 

Мајкрософт ја прекинува поддршката за Windows 7

На 14 јануари, точно десет години по лансирањето на Windows 7, Мајкрософт ја запре својата техничка поддршка, се вели во пораката на веб-страницата на компанијата.
 
Геолозите откриле во Лаос голема аномалија со гравитацијата што сугерира на постоење на џиновски кратер од 20 километри формиран пред 780.000 години како резултат на пад на астероид, пренесоа медиумите.
 

Американска астронаутка постави рекорд

Астронаутката Кристина Кук го постави рекордот за најдолг сингл престој на просторот на жени откако во саботата го имаше 289-от ден во орбитата, јавија агенциите, повикувајќи се на соопштението на НАСА.
 

НАСА го претстави својот нов Ровер Марс 2020 (ФОТО)

НАСА го претстави својот нов Rовер Марс 2020. Тој е скоро комплетен и ќе се упати кон Црвената планета следната година, пренесува Ројтер.
 
„Фејсбук“ повторно може да се најде во проблеми, но овој пат не станува збор за нарушувања на приватноста, туку сосема спротивно, пренесува „Спутник“. 
 
Полицијата во Непал приведе 122 кинески државјани како дел од најголемата операција против злосторства извршени од странци кои влегле во земјата со туристички визи, објави Ројтерс.
 
Основачот на страницата Викиликс, Асанж, вчера беше сослушан од шпански судија за неговата тужба против шпанска компанија за безбедност. Асанж ја обвинува компанијата дека го шпионирала за Соединетите држави додека живеел во еквадорската амбасада во Лондон, која му дала азил, јавија медиумите.
 
Личните податоци на над 267 милиони корисници на социјалната мрежа „Фејсбук“ се слободно достапни на интернет. Поголем дел од податоците се на корисниците на „Фејсбук“ во САД.
 

„Дојче телеком“ ги стопираше понудите за 5G-мрежата

Дојче телеком (ДТ) објави дека ги суспендира сите понуди поврзани со развојот на 5G-мрежата.Компанијата соопшти дека одлуката е донесена бидејќи се чека Германија да ја потврди својата позиција за потенцијалните безбедносни ризици во врска со кинескиот снабдувач на опрема - „Хуавеј“.
 
Гугл соопшти дека четворица вработени се отпуштени, бидејќи биле активни во организирање на синдикат во компанијата.
 
Со оглед на тоа што тензиите меѓу САД и Кина не стивнуваат, се почесто може да се слушнат гласини и за трка за вооружување меѓу двете земји на полето на вештачката интелигенција, а коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, неодамна кажа дека не може да разбере како разграничувањето или ограничувањето на научните истражувања би можело воошто да функционира.
 

Мистериозна огнена топка падна во Орегон (ФОТО)

Мистериозна огнена топка падна во Орегон, пренесуваат медиумите. Федералната управа за авијација сè уште не пријавила пад на авион во областа, а Американското метеоролошко друштво (АМС) и НАСА исто така не коментирале за можното потекло на чудниот предмет.
 
Метеорити кои датираат од пред милијарди години и коишто паднале на Земјата содржат шеќери, велат истражувачите. Меѓународен тим на научници пронајде „био-есенцијални“ шеќери во метеорити, кои содржат и други биолошки важни соединенија, се вели во соопштението на НАСА.
 
Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск изјави дека неговата прва фабрика во Европа ќе биде отворена во Берлин, бидејќи познатиот производител на автомобили планира да се прошири на глобално ниво.
 
Кина практично воведува полициски час за играње онлајн игри, со што ќе се обиде да ја намали зависноста од видеоигри кај помладата популација.
 
Денеска ќе се случи редок феномен на небото - планетата Меркур ќе мине директно меѓу Земјата и Сонцето, објави НАСА на „Твитер“.
 

Фејсбук се ребрендира

Компанијата објави на својот блог  дека се ребрендира - ќе го задржи името на социјалната мрежа, но ќе има ново лого за  подобро да ги означи сите различни производи и услуги што сега ги нуди, вклучително и Instagram и WhatsApp. Со новото лого, името на коппанијата ќе биде испишано со големи букви - ФЕЈСБУК.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.