Решена мистеријата за Јужниот пол на Марс

Научниците кои ја презедоа улогата на Шерлок Холмс можеби конечно можат да ја решат мистерија што трае со децении - потеклото на огромниот, повеќеслоен мраз со СО2 на јужниот пол на Марс и неговата врска со јаглерод диоксид во атмосферата.

 

Една од водечките хипотези е дека овие слоеви се наредени еден врз друг, бидејќи оската на Марс се навалува кон и надвор од Сонцето, а моделите за симулација објавени во новата студија ја поддржуваат оваа теорија.

 

„Обично, кога правите модел, не очекувате резултатите да одговараат толку блиску колку што гледате“, вели Питер Буелер, планетарски научник во лабораторијата на НАСА“.

 

Она што ја прави мразната капа на Јужниот Пол толку чудна е што навистина не треба да се наоѓа таму - водниот мраз е повеќе термички стабилен и потемен од мразот со CO2, така што научниците би очекувале мразот со CO2 да биде дестабилизиран кога ќе биде заробен под мразот на вода.

 

„Осцилациите“ на Марс додека се ротираат ја менуваат количината на сончева светлина стигнувајќи до јужниот пол, произведувајќи CO2 мраз за време на одредени периоди и потоа го претвораат од цврста во гасовита во други периоди.

 

Ова трае веќе околу 510 000 години, велат научниците, од последниот период на екстремно интензивна сончева светлина, кога целиот СО2 би се претворил во гасовита атмосфера на Марс.

 

Со разбирање на ледената капа на јужниот пол на Марс, научниците можат потенцијално да разберат повеќе за долгорочната историја на планетата, која датира од пред милијарди години.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.