Непал уапси 122 Кинези за хакерство и злоупотреба на банка (ФОТО)

Полицијата во Непал приведе 122 кинески државјани како дел од најголемата операција против злосторства извршени од странци кои влегле во земјата со туристички визи, објави Ројтерс.

 

Началникот на полицијата во Катманду објави дека 122 кинески државјани, мажи и жени, биле приведени за време на операцијата во понеделникот по извештајот дека биле вмешани во сомнителна активност.

 

Кинеските граѓани се осомничени за компјутерски криминал и хакерство на банкомати во Непал.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.