(Видео) Ким го прослави роденденот на својот дедо, основачот на Северна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му оддаде почит во мавзолејот на дедо си Ким Ил Сунг денес одбележувајќи го роденденот на основачот на државата, пренесе агенцијата КЦНА.

Ким и неговата сопруга Ри Сол-ју го следеа настапот и танцувањето во палатата на сонцето Кумсуман, каде што почиваат неговиот татко и дедо, објави „Ројтерс“.

„Кога заврши приредбата, публиката му наздрави на генералниот секретар, односно лидерот на севернокорејската Работничка партија, Ким Џонг-ун“, се наведува во извештајот.

Прескокнувањето на Ким за славење на роденденот на основачот на државата отвори простор за шпекулации за неговото здравје, а бројни непотврдени извори за неговата состојба изјавија дека тој е во животна опасност по операцијата.

Претходно овој месец, Северна Кореја соопшти дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио поради загриженост за коронавирусот, што ги уништи надежите на Јужна Кореја дека игрите би можеле да бидат место за продолжување на мировните разговори.

Северна Кореја тврди дека немала случаи на коронавирус.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.