Митрополијата потврди, Амфилохије починал во болница

Почина митрополитот црногорскo-приморски Амфилохије, потврди митрополиjата на својата интернет-страница.

„Во петок, на 30 октомври 2020 година во 8 часот и 20 минути наутро, во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата тајна причест, се упокои Архиепископот Цетињски, митрополит црногорско-приморски и Егзарх на светиот престол на Пеќ, г. Амфилохије“, објавено е на интернет-страницата.

„Јавноста наскоро ќе биде информирана за сите други детали во врска со погребот на митрополитот. Вечнаја памјат и Царството Небесно!“, се вели во соопштението.

Mитрополитот Амфилохије (82), од 6 октомври беше на болничко лекување поради тешкотии предизвикани од коронавирусот.

Вчера медиумите јавија дека неговата здравствена состојба се влошила односно дека дишел тешко и чувствувал болка во градите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.