Во Америка почина првото куче заболено од коронавирус

Бади, 7-годишен германски овчар, првото куче во САД на кое му е дијагностициран Ковид-19, почина на Стејтен Ајланд во Њујорк, по тримесечна битка со болеста, известува „Нешнел џиографик“, пренесе „Си-ен-ен“.

Ветеринарите не се сосема сигурни дали Бади починал од последиците од Ковид-19 или од лимфомот од кој страдал, но двајца доктори кои ја анализирале историјата на болеста на кучето, веруваат дека германскиот овчар подлегнал на малигна болест.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Uoq4iJCzCgw&feature=emb_logo

Министерството за земјоделство на САД потврди дека Бади бил позитивен на коронавирус на 2 јуни.

По неколкумесечно заболување, неговите сопственици и ветеринарот одлучиле дека е најдобро да го успијат.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.