Рекорден број новозаразени во Полска, се најауваат нови мерки

Во Полска за 24 часа биле регистрирани рекордни 615 нови случаи на Ковид-19.

Премиерот, Матеуш Моравиески, изјави дека сака да избегне ново воведување на карантин во земјата и истакна дека Полска ќе користи нови методи за сузбивање на ширењето на вирусот.

Полска ќе ја анализира ситуацијата со вирусот и ќе донесе одлуки за мерките во втората половина на август, рече Моравјески на прес-конференција, пренесе Ројтерс.

Ова е најголем пораст на случаи со заразени од почетокот на епидемијата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.