Ердоган: Турција ќе дејствува порешително во Сирија

Анкара има намера да преземе пресудни активности во Сирија. Ова го соопшти турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на говорот во Измир, објавија агенциите.

 

„Борбите не се лесни за нас, војската во Сирија умира. Синоќа имав разговор со рускиот претседател Владимир Путин, а пред тоа имав разговор со Емануел Макрон и Ангела Меркел. Потоа го дефиниравме нашиот патоказ низ Сирија. Ќе преземеме порешителни чекори“, рече тој.

 

Во исто време, турскиот лидер не прецизираше какви специфични мерки ќе преземе, но истакна дека Анкара „нема да го почитува глобалното сценарио за моќ“.

 

Според Ердоган, „политиката на Турција во Сирија и Либија не е коцка, туку цел на националните интереси на неговата земја“.

 

Тензиите во областа на Идлиб се зголемија на крајот на јануари, кога, како одговор на прекинот на огнот, трупите на Арапската Република беа принудени да извршат контранапад, што доведе до ослободување на значајна територија од сириските провинции Алепо и Идлиб.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.