Европарламентот ја поддржа предлог-резолуцијата за Брегзит

Европскиот парламент денеска ја поддржа предлог- резолуцијата за Брегзит, со која се овозможува одложување на излегувањето на Британците од ЕУ, но исто така истакна дека во отсуство на договор, Британците сепак ќе треба да ги исполнат своите финансиски обврски кон Европската унија.

 

Европратениците со 544 гласови „за“ и 126 „против“ ја поддржаа предлог-резолуцијата, во која се истакнува дека во интерес и на Лондон и на Брисел да го спроведат Брегзит на уреден начин.

 

Европарламентот со реолуцијата поддржува одложување на Брегзит, но само ако се одржат општи избори или нов референдум, отповикување на Член 50 или да се прифати договорот за повлекување. Во отсуство на договор, не може да има преоден рок и не може да се постигнат „мини договори“ за да се ублажат последиците од напуштањето без договор.

 

Во резолуцијата се наведува и дека основните опции на Британците за таканаречен „бекстоп“, механизам за избегнување на враќање на тврдите граници на ирскиот остров, ќе останат исти без оглед на тоа кој ќе ја предводи владата во Лондон.

 

Европарламентот, исто така, потенцира дека „бекстоп“ има поддршка од повеќето партии во Парламентот на Северна Ирска, а неодамнешните анкети покажуваат дека повеќето жители од тој дел на Велика Британија го споделуваат истото мислење, пренесува Хина.

 

Во резолуцијата се нагласува дека неуредено излегувањез од ЕУ ќе биде во целост одговорност на британската влада и се наведува дека Брисел остро се спротивставува на суспензијата на британскиот парламент до 14 октомври.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.