Надал и Гасол со акција за собирање 11 милиони евра за Црвениот Крст

Рафаел Надал ги повика шпанските спортисти да се обединат и да соберат 11 милиони евра за Црвениот Крст во помош за епидемијата на корона вирусот.

Шпанија е една од најпогодените земји од вирусот со над 4.000 мртви, и Надал  преку Инстаграм откри дека зборувал со НБА ѕвездата Пау Гасол за тоа што можат да направат да помогнат на Црвениот Крст со заштитна опрема.

„Мислам дека ние спортистите сме дел од општеството и сега е време вашите спортисти да не потфрлат. Стигнавме до заклучок дека е потребна иницијатива за обединување на шпанскиот спорт во знак на солидарност и добар пример за единство. Целта е јасна – да се соберат 11 милиони евра за да се помогне на 1.35 милиони луѓе. Пау и јас веќе направивме донација и сега веруваме дека е време и на вас“, вели Надал во видео-обраќањето.

Надал е последниот од славните спортисти кои даваат поддршка во време на криза. Роџер Федерер вчера донираше милион швајцарски франци за ранливите семејства во неговата татковина, а Лионел Меси и Пеп Гвардиола дадоа по 1 милион евра за болниците во Барселона, додека Кристијано Роналдо и неговиот агент Жорге Мендеш опремија три болници во Португалија.

View this post on Instagram

Ha llegado la hora de que el deporte español consigamos #nuestramejorvictoria. Colabora en el proyecto #CruzRojaResponde con tu aportación a ES44 0049 0001 5321 1002 2225. @paugasol y yo la tenemos en camino. ¿Te unes? 👉 https://contenido.cruzroja.es/principal/documents/110625/0/Infografia+COVID19+Id+Cast/eac5f404-fba7-eacb-513b-0fb0c02e8083?utm_campaign=test&utm_content=es&utm_medium=email&utm_source=Test+Inicial #vamos 👆🏻🎾 🏀 🙏

A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal) on Mar 26, 2020 at 3:20am PDT

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.