РЕЦЕПТ: Пилешки ролнички

Вкусни пилешки залачиња во тесто …

 

Потребно е:
400 г сварено пилешко месо
200 г обарен кељ
3 полни лажици кисела павлака
6 јајца
3 полни лажици лебни трошки
1 китка свеж власец
1-2 гранчиња свеж магдонос
сол, бибер
500 г кори за пита
100 мл млеко
3 полни лажици брашно

 

Подготовка:


– Свареното и изладено пилешко месо ситно исецкајте го и ставете го во подлабок сад.

 

– Обарениот и изладен кељ исто ситно исецкајте го и додадете го кај пилешкото месо.

 

– Додадете уште 4 јајца, павлака, лебни трошки, ситно сецкан власец и магдонос и по вкус сол и бибер. Убаво измешајте за да се соединат сите состојки.

 

– Земете една кора, превиткајте ја на пола и на крајот ставете полна лажица од филот. Краевите благо завиткајте ги кон внатре и замотајте ја како ролничка. Повторувајте ја постапката додека да го потрошите целиот материјал.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.