Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на сметките на 1.447 лица исплати 11,3 милиони денари за сите фармери кои имаат мали земјоделски стопанства. Директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски, преку соопштение појаснува дека станува збор за исплата по мерката „Директни плаќања за обработлива земјоделска површина со големина од 0,2 до 1 хектар.
 
Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не можел да оди па го симнувале во количка. Неподвижната жена со брза помош е пренесена во болница. Пожарот е изгаснат, а предизвикана е само материјална штета.
 
Пред неколку часа на Инфективната клиника во Скопје е примен пациент кој пред неколку дена допатувал од Дубаи, каде што престојувал шест дена. Лицето кое имало симптоми на грип се наоѓа на Инфективната клиника, каде што се прават теститирања за коронавирус, информира министерот за здравство, Венко Филипче.
 
Да се развие платформа за споделување знаење, каде што сите земји ќе можат да ги видат најдобрите практики од други земји. На овој начин земјите ќе можат да учат од најдобрите искуства, а владите да носат политики кои се засноваат на докази и претходно искуство. Ова било дискутирано на средбата помеѓу министерката за финансии, Нина Ангеловска, и ИКТ-тимот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која се случила на маргините на Инвестицискиот самит на земјите од Западен Балкан во Лондон.
 
„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во Обвинителството и уредно беше направен записник. Затоа предлагам дека најдобро би било да го повикаат Зоран Заев во Oбвинителство да каже кој бил со него во владата и тие лица што биле со него да бидат повикани како сведоци. Овој пат ќе кажам дека има разлика, бидејќи и самиот Заев кажа дека негovиот глас e на снимките“, изјави Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.
 

Сончево со температура до 19 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19 степени.
 
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на протест во 18 часот, кој ќе започне пред Обвинителството, а ќе заврши пред Врховниот суд.
 
Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство. Пациентот имал лесна клиничка слика, нема покачена телесна температура и неговата состојба е стабилна.
 
За неколку дена, ЕУ одлучува дали да ги започне разговорите за членство со Северна Македонија и Албанија. Ова беше јасно за време на состанокот во Солун меѓу министрите за надворешни работи на Грција, Бугарија, Хрватска, Словенија и претставници на Европската комисија.
 
Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без речиси никакви хумани услови за живеење.
 
Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност во Владата, Роберт Поповски, оствари средба со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние, на која разговараа за заложбите на оваа Влада за целосна слобода и независност на медиумите, особено во предизборниот период.
 
 До овој момент нема информација за наши граѓани кои се заболени од коронавирусот во Италија, соопшти Министерството за надворешни работи по информациите добиени од Генералниот конзулат на Република Северна Македонија во Венеција, Италија.
 
 Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за здравство, Венко Филипче, одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која се констатираше дека степенот на подготвеност се подигнува на повисоко ниво.
 
На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично и признале дека сториле убиство.
 

Сончево време со температури до 21 степен

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието и во источните делови.
 

Блокиран сообраќајот на патот Прилеп-Македонски Брод

Од 12:00 часот патот Прилеп - Македонски Брод, кај м.в. Црква е блокиран за сообраќај поради јавен собир на жителите од с.Суводол, информира АМСМ.
 
Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Солун, ќе учествува на конференцијата на високо ниво посветена на европската перспектива на Западниот Балкан „Од Солун до Загреб”, на покана на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас.
 

Сончево со температури до 16 степени

Времето претпладне студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 16 степени.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.