Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје-12 случаи, Куманово – осум, Прилеп – девет и Крива Паланка еден случај.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска изнесува 384 лица.

Според местото на живеење, досега случаи  се регистрирани во:

 Скопје - 195

 Куманово – 62

 Дебар – 47

 Штип – 15

 Прилеп – 21

 Тетово -13

 Струга – 9

 Велес – 6

 Битола – 4

 Охрид – 3

 Кавадарци – 2

 Гостивар – 1

 Гевгелија – 2

 Струмица- 1

 Крива Паланка – 2

 Кочани – 1

Во изминатото деноноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.

Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

Според последните информации, досега се излекувани 17 пациенти, а 11 лица починаа од вирусот. Бројот на активни случаи во земјава е 326.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.