ДИК: Пендаровски 42,83 отсто, Силјановска-Давкова 42,25 и Река 10,58 отсто

Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 99,57  отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,83 отсто, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 42,25 отсто, а трет е кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река со освоени 10,58 отсто од гласовите.

 

Изразено во гласови, од досега преброените за Пендаровски гласале 322,605 граѓани, за Силјановска-Давкова 318,247 , а за Река 79,725 граѓани. Неважечки се  32,703 ливчиња.

Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори изнесуваше 41,78 отсто или на гласање излегле 753,267 граѓани. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.