Преку бескаматните кредити од кредитната линија Ковид 1 вкупно беа одобрени и исплатени 737 кредитни апликации на компании кои вработуваат над 6.500 лица, истакна портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.
 
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, во рамки на серијата консултативни средби, вчера изврши работна посета на општините Дебар и Маврово-Ростуше, при што ја посети фабриката на „Еуроедил Холдинг“ и оствари средба со претставници на компаниите кои работат во овие општини.
 
Сојузот на стопански комори на Македонија, минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во соодветна временска рамка.
 

Фондот за иновации додели финансиска помош на 87 компании

Вкупно 87 компании, кои планираат да реализираат проекти во вредност од околу 3 милиони евра, се избрани во финалната селекција од повикот за ко-финансирани грантови за брзо прилагодување од Ковид-19, соопштија денес на прес-конференција во Владата, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски.
 
Новата иницијатива имплементирана од ЛинкАкрос и кофинансирана од УСАИД, регионалниот проект за економски развој, управување и развој на претпријатија е фокусирана на поттик на економскиот раст во Северна Македонија и Албанија. Оваа иницијатива, наречена ГроуБиз (GrowBiz) е особено навремена со оглед на економското влијание на Ковид-19 пандемијата.
 
Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светска банка, Кармен Рајнхарт.
 
Првиот меѓународен патнички лет, по пауза од осум месеци, вчера слета во Вухан, најпогодениот град во Кина за време на пандемијата на коронавирус.
 

ТикТок ја отфрли понудата за продажба на Мајкрософт

Кинеската компанија БајтДенс, сопственик на популарната апликација ТикТок, ја отфрли понудата за продажба на Мајкрософт. Компанијата објави дека наместо продажба, договорено е партнерство со корпорацијата Оракл.
 
Министерот за економија Крешник Бектеши имаше официјална работна средба со претседателката на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска. На средбата беа присутни и секторските претседатели на Сојузот.
 
Вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација на економските ресори, Фатмир Битиќи, се сретна со претставниците на Независната угостителска комора (НУК), со кои разговараше за нивните видувања во однос на досегашната поддршка на стопанството преку имплементацијата на трите сета антикризни мерки, а дискутираа и за новиот, четврт сет на мерки, кој се очекува Владата да го усвои и објави во периодот кој следи.
 
Приходите во буџетот во август изнесуваат 14,2 милијарди денари што е помалку за 13,9% во однос на лани.
 

„Ролс Ројс“ со загуба од 7,2 милијарди долари

Британскиот производител на мотори за авиони „Ролс Ројс“ забележа рекордна загуба од 5,4 милијарди фунти, или 7,2 милијарди долари во првата половина на оваа година, поради пандемијата на коронавирус.
 
Власта свесно дозволи „Еуростандард банка“ да пропадне и создаде афера тешка 200 милиони евра, а со тоа е и свесен причинител на хаосот и неизвесноста кој им се случува на стотина илјади граѓани во Република Македонија, обвини портпаролот на ВМРО - ДПМНЕ, Димче Арсовски.
 
Сопственикот на „Еуростандард банка“, која отиде под стечај, Трифун Костовски, денеска упати јавен повик со кој бара повеќе институции да се вклучат во истрагата околу стечајот на банката.
 
Владата на Заев е одговорна за аферата Еуростандард тешка 200 милиони евра, обвини Гордана Димитриеска - Кочоска, претседателка на Комисијата за материјално финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ.
 
Пропаѓањето на Еуростандард банка, вториот ТАТ, е афера тешка речиси 200 милиони евра, колку што и вредеше активата на банката заклучно со 31.12.2018 година, за жал, последниот јавно расположлив ревизорски извештај на банката, изјави Гордана Димитриеска-Кочоска, претседател на Комисијата за материјално финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ.
 
„Американ Ерлајнс“ соопшти дека ќе укине 19 илјади работни места во октомври, кога ќе заврши владината програма за помош на платите, наменет за авио-компаниите за време на пандемијата на коронавирус.
 

Цените на горивата остануваат непроменети

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука цените на бензините и дизелот да останат исти согласно одлуката од 17.8.2020 година, додека намалување ќе има на малопродажнaта цена на Мазутот М-1 НС за 0,323% и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 0,97%.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.