ТикТок ја отфрли понудата за продажба на Мајкрософт

Кинеската компанија БајтДенс, сопственик на популарната апликација ТикТок, ја отфрли понудата за продажба на Мајкрософт. Компанијата објави дека наместо продажба, договорено е партнерство со корпорацијата Оракл.

„БајтДенс нè извести дека нема да го продава Тикток во САД. Убедени сме дека нашиот предлог беше добар за корисниците на ТикТок и заштитата на интересите на националната безбедност", се вели во соопштението на Мајкрософт.

БајтДенс се откажа од продажба на ТикТок во Соединетите Американски Држави, а добро информиран извор изјави за Ројтерс дека кинеската компанија се согласила да соработува со Оракл за да избегне забрана за деловно работење во САД.

„Договорено е Оракл да биде технолошки партнер за БајтДенс и да го преземе управувањето со податоците за клиенти на ТикТок во САД“, рече изворот.

Оракл преговара и за преземање на ТикТок во САД.

Во август, американскиот претседател Доналд Трамп му даде рок на БајтДенс да го продаде или суспендира американскиот дел од бизнисот со апликации „ТикТок“ или во спротивно кинеската апликација ќе биде забранета во САД.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.