Дувњак: Целото првенство го одиграв со истите чорапи!

Хрватскиот ракометен репрезентативец, Домагој Дувњак беше прогласен за МВП на штотуку завршеното Европско првенство, а неговата селекција во борбата за златото загуби од Шпанија.

 

„Измешани се чувствата, направивме голем резултат и успех, бевме близу, но не успеавме до златото“ – смета тој.

 

Целото негово семејство со години му е посветено на ракометот.

 

„Веројатно бев предодреден за тоа. Татко ми беше тренер во РК Ѓаково, подоцна и во Осиек. Тргнав со него на тренинзи, и се заљубив во тој спорт. А за ритуалите, ги имам повеќе. Во соблекувална обавезно се крстам. Овој турнир повторно го одиграв со истите чорапи. Ги исправ сам, два-трипати. Не знам овие ритуали дали значат нешто. Ние спортистите се малку луди луѓе“ – вели Дувњак.

 

Тој напоменува и дека сака да испие кафе со друштво, да отиде на ручек или вечера со пријателите, а викендите му се резервирани за гледање фудбал.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.