Откриeно средство за борба против рак и Алцхајмерова болест

Научниците од Универзитетот во Калифорнија во Беркли идентификувале молекуларен прекинувач кој го контролира имунитетниот механизам одговорен за хронично воспаление во организмот, пренесува „Бурт“.

 

Резултатите од студијата ќе помогнат во развој на средство за борба против болести поврзани со стареењето, како што се Алцхајмерова болест и Паркинсонова болест.

 

Откриено е дека протеинскиот комплекс, познат како NLRP3 воспалител и одговорен за откривање на потенцијална закана за организмот и активирање на воспалителен одговор, може да се отфрли со повлекување на мали количини молекуларна супстанција во рамките на деацетилација. 

 

Кај двегодишни глувци со ген мутација која ги спречи да произведат воспаление NLRP3 NL, се пронајдоа повеќе знаци на воспаление отколку кај другите единки.

 

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.