Близу Земјата откриена нова планета погодна за живеење

„Ловецот на планети“ на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата.

 

Ѕвездата ТОИ 700 по површина зафаќа 40 проценти од површината на Сонцето на Земјата, а нејзината температура е за половина пониска од таа  на Сонцето. Оддалечена е околу сто светлосни години од Земјата.

 

Американската вселенска агенција објави дека ТЕСС пронашол свет со големина на Земјата во кој може да се живее, а предуслов за живеење е присуството на проточна вода, пренесува АФП.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.