Мајкрософт ја прекинува поддршката за Windows 7

На 14 јануари, точно десет години по лансирањето на Windows 7, Мајкрософт ја запре својата техничка поддршка, се вели во пораката на веб-страницата на компанијата.

 

Во пораката до своите корисници на „Мајкрософт“ се вели дека компјутерите што работат со Windows 7 нема да престанат да работат, но техничката поддршка и ажурирањето на софтверот ќе престанат трајно. Покрај ажурирањата и поддршката на софтверот, корисниците нема да добијат ажурирања и безбедносни ажурирања за оперативниот систем. Со ова автоматски им се заканува на корисниците со вируси.

 

Компанијата препорачува корисниците да се префрлат на Windows 10. Не сите оперативни системи, сепак, ја поддржуваат повисоката верзија на оперативниот систем, потсетува Мајкрософт.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.