Нов проблем на „Фејсбук“ - податоци на 267 милиони корисници во САД станаа јавни

Личните податоци на над 267 милиони корисници на социјалната мрежа „Фејсбук“ се слободно достапни на интернет. Поголем дел од податоците се на корисниците на „Фејсбук“ во САД.

 

Британската компанија „Компаритек“ предупреди дека пристап до базата на лични податоци – имиња, телефонски броеви и други информации може да добие секој корисник на интернет без лозинка и регистрација.

 

Базата на податоци е креирана од хакери во Виетнам. Таа била поставена на интернет на 4 декември, а откриена на 14 декември , по што било побарано да биде блокирана.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.