Бил Гејтс: Вештачката интелигенција мора да им биде достапна на сите

Со оглед на тоа што тензиите меѓу САД и Кина не стивнуваат, се почесто може да се слушнат гласини и за трка за вооружување меѓу двете земји на полето на вештачката интелигенција, а коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, неодамна кажа дека не може да разбере како разграничувањето или ограничувањето на научните истражувања би можело воошто да функционира.

 

„Не можете да носите пораки кои ќе ги делите со други, а кои велат дека не смеете некому нешто да му дадете бидејќи неговата баба е Кинескиња. Тоа нема да функционира“, истакна Гејтс на научна конференција организирана од Блумберг во Пекинг.

 

САД долго време имаше полза од отвореното споделување на резултатите од научните истражувања, што и натаму е огромна предност, посебно на полето на вештачката интелигенција, пренесе Б92.

 

Гејтс е сосема уверен дека нема алтернатива за таквиот пристап.

 

„Кој и да има отворен систем, ќе биде во огромна предност, Можете сосема да ги игнорирате сите кои ќе се обидат да ги затворат своите системи“, порача Гејтс.

 

Тој го посети Истражувачкиот центар на Мајкрософт во Пекинг, што се занимава токму со вештачката интелигенција.

 

Гејтс нагласи дека споделувањето на резултатите од научните истражувања е една од причините што вработените во тој центар и дошле да работат во Мајкрософт и додаде дека тие сигурно ќе си заминале да работат на други места доколку кај нив немале таков пристап.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.