Петков: Денес паднаа сите маски, никој не гласаше по своја волја

Задкулисните игри ги покажаа сите нијанси и нивната застапеност во Народното собрание. За жал, немаше ниту еден човек кој гласаше против нас, а кој можеше сам да одлучи врз основа на сопственото верување во она што е правилно, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за бугарската ТВ Нова, откако беше изгласана недоверба на неговата влада.

Тој зборуваше за лидерите на партиите кои гласаа против неговата влада: „ За Трифонов би кажал дека е историја, никогаш повеќе нема да има можност да направи политички проект и да лаже толку луѓе. Следуваат избори и народот пак ќе гласа. И за Слави ќе кажам довидување“.

За Борисов рече дека ќе го стигнеле гревовите што ги имал и кражбите што ги направил.

„ Не можете да продолжите да ја играте оваа игра долго време. Ако денес се чувствувате поудобно, тоа е привремено. За Доган и Пеевски таму сте 30 години. Овој пат има огромна сила – ПП, ДБ – не се подготвени да се договорат со вас. Ако нашите три партии имаат 121 пратеник вие нема да сте фактор“ рече тој.

Според него, власта паднала од повеќе причини.

„ Се плашеа дека ако ние продолжиме да бидеме на власт порано или подоцна, правдата ќе ги стигне. Победата е привремена, тоа не го разбираат. Оваа промена ќе се случи. Ние сме само претставници на бугарскиот народ и неговата волја. Денес сите маски паднаа“, порача Петков.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.