Шри Ланка се соочува со недостиг на гориво, затворени се и училиштата

Властите на Шри Ланка денеска ги затворија училиштата и побараа од владините претставници да не доаѓаат на работа, во очајнички обид да се подготват за големиот недостиг на гориво што се очекува да трае, поради најтешката економска криза во земјата во последните децении, објави АП.

Министерството за јавна администрација побара од државните службеници, освен оние кои работат на одржување на основните услуги, денеска да не доаѓаат на работа, „имајќи го предвид недостигот на гориво и состојбата во сообраќајот низ државата“.

Шри Ланка речиси остана без бензин и се соочува со голем недостиг на сите нафтени деривати, пренесуваат светските агенции.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.