Британија доби осум нови градови во чест на кралицата Елизабета

Осум нови градови во Велика Британија, Фолкландските Острови и Островот Мен ќе бидат прогласени за платинскиот јубилеј на кралицата.

За прв пат Стенли на Фолкландските Острови и Даглас на Островот Мен добија статус на град на прекуокеанска територија. Колчестер и Донкастер се исто така на листата за добивање кралска почест, пишува Би-Би-Си.

Кандидатите мораа да го покажат своето културно наследство и кралските врски.

Платинскиот јубилеен натпревар за граѓански почести бараше и места за да се покаже колку е важен нивниот локален идентитет и заедница за да го заслужат статусот на град.

Оваа објава го зголемува бројот на официјални градови во континентална Британија од 55 на 76, осум во Шкотска, седум во Велс и шест во Северна Ирска.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.